KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (3): Doba proze i nauke

В. Н.

14. 02. 2025. u 07:30

U SRPSKOJ književnosti 2024. godine prevagu odnose pripovedanje i studijsko istraživanje

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (3): Доба прозе и науке

Ilustracija Novosti

SRBA IGNjATOVIĆ (Beograd)

1. "NOŽ DO KOSKU", Miroslav Cera Mihailović (NB "Stefan Prvovenčaani")

2. "SIGNALNI AZBUKVJEDNIK", Dušan Stojković (Centar za kulturu Mladenovac)
3. "INjE VANBRAČNO DETE KIŠE", Veselin Mašnić ("Nova Aartija")
4. "VRSTE LjUDI", Dragan Marković (NB "Stefan Prvovenčaani")
5. "TIŠINE I NOTE", Željka Gavrilović (NKC)

Foto privatna arhiva

Miroslav cera Mihailović osvedočio se kao vrsni pesnik dijalektalne maternje melodije i "opisivač" neobične zemlje Gugagije. Višestruki antologičar, agilni kritičar i pesnik naklonjen inovativnom Dušan Stojković okupio je tekstove koji su i poezija i proza, zapisi i "anatomija" jezika. Pesnik raskošnog dara i jezičkog zamaha Veselin Mišnić pesničku knjigu "tka" kao lirski roman. Ples humora, ironije i "usnimljene" zbilje iskri iz stihova Dragana Markovića. Željka Gavrilović ukršta snovne i verističke detalje ritmom poeme, uz izmene akorda i glasovnih snizilica.

* * * * * * * * * * * *

JOVAN PEJČIĆ (Beograd)

1. "ZAČETNIK KOSOVSKOG KULTA", Ksenija Milovanović (SKZ)
2. "NGDL", Marinko Arsić Ivkov (Niški kulturni centar)
3. "MRTVI DIM", Nebojša Jevrić (SKZ)
4. "CRVENI KROVOVI", Neda Bjelanović ("Arhipelag")
5. "DESET PORTRETA I DESET RAZGOVORA", Milivoje Pavlović ("Službeni glasnik")

Foto privatna arhiva

Vrednost i mudrost umetničko-literarnih tvorevina (N. Jevrić, M. Arsić Ivkov, N. Bjelanović), naučnoknjiževnih dostignuća (K. Milovanović) i polikulturnih traganja (M. Pavlović) streme jednoj i krajnjoj egzistencijalno-duhovnoj suštini: dosegnuti i estetski, istinosno prikazati, nadvremeno izraziti svet života (ljudskog bića, čovekove stvarnosti, svoje kao svetske istorije) u svekolikom njegovom bogatstvu - dubinama i vrhovima, palosti i uzletima, komedijama i tragedijama postojanja. Pri tome "šta" i "kako" ni u čemu, nigde i nikad ne odstupaju od uzajamnosti takvih stvaralačkih činilaca kakvi su postupak i oblik, jezik i stil, duh i lepota, smisao i apsurd. Za razliku od prethodnoga doba, u kojem su dominirali poezija i esej, u srpskoj književnosti 2024. godine prevagu među rodovima i žanrovima odnose proza i nauka, pripovedanje i studijsko istraživanje.

* * * * * * * * * * * *

ZORAN JEREMIĆ (Užice)

1. "LUTAM SAD MRTAV SVETOM", Borivoj Gerzić ("Rende")
2. MINORITY REPORT, Svetislav Basara ("Dereta")
3. "KOTAO", Jovica Aćin ("Laguna")
4. "ČVORNI ČETVRTAK", Radomir Andrić ("Štampar Makarije")
5. "POSLEDNjI POTOMAK", Radovan Popović ("Službeni glasnik")

Foto privatna arhiva

Roman B. Gerzića realizovan je do krajnjih konsekvenci jedne zahtevne pripovedačke strategije. Njegova "hronika smrti i ludosti" predstavlja jedno od najuzbudljivijih čitalačkih iskustava protekle godine. Basarin romaneskni pogled u srce tame novije istorije, stilski i jezički kompaktan, imaginativno raskošan i fabulativno zavodljiv, otvara gorka pitanja kolektivnog iskustva. Pripovedačko umeće J. Aćina i u okvirima žanrovskih trajektorija pleni sugestivnom fabulom, jezičkom ekonomijom i celovito izvedenim narativnim postupkom. Nova kolekcija stihova R. Andrića potvrđuje njegovu visoku meru traganja za svežinom pesničke slike, znakom i zvukom pesničkog govora pred izazovima savremenog sveta. Oslonjen na bogatu faktografsku građu, životni i stvaralački put Marka Ristića iz pera nenadmašnog R. Popovića uveliko prevazilazi okvire književne biografije. Reč je o uzbudljivo ispripovedanom svedočanstvu jedne književnoistorijske epohe.

* * * * * * * * * * * *

MARIJA BLAGOJEVIĆ (Beograd)

1. "GORDI I PONIZNI", Jovan Popov (SKZ)

2. "OGLEDI IZ KNjIŽEVNE MORFOLOGIJE", Radivoje Mikić ("Albatros plus")
3. "LIMENI LIJES ZA ZAIMOVIĆ ZEJNU", Muharem Bazdulj  ("Kosmos")
4. "LUTAM SAD MRTAV SVETOM", Borivoj Gerzić ("Rende Books")
5. "LIDO", Velimir Knežević ((NB "Stefan Prvovenčaani")

Foto privatna arhiva

Razumevanje tragične prirode junaka Dostojevskog, Popov hermeneutički razmatra u širem književnoistorijskom kontekstu ruske proze 19. veka, uspostavljajući na taj način genezu njihovog razvoja. Teorijsko-analitička studija R. Mikića u širokom rasponu, od 19. veka do savremene književnosti, u raznorodnim književnim delima izgrađuje morfologiju književnog teksta. U 10 ogleda, uz uvodnu studiju, uspostavljen je određeni tip unutrašnjeg ustrojstva teksta. Prozni kaleidoskop i u osnovi pokušaj rekonstrukcije jednog izgubljenog sveta u romanu M. Bazdulja, opisuje težnju za pripadanjem i nastojanje da se sačuva iluzija doma. Distopijski roman B. Gerzića kroz razuđeni monološki psihotični akvarel, metež istorije, drame, razočaranja i nedokučivosti sveta prati junaka koji pokušava da se probije pisanjem. U zbirci intenzivne lirske refleksije o prirodi, životu i prolaznosti, V. Knežević koristi bogatu i raznovrsnu metaforiku svakodnevnih i univerzalnih iskustava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEMAČKA GLEDA I NE VERUJE: Ovako će ubuduće počinjati utakmice u Rusiji