NOVOSTI SAZNAJU Zmaj, Crnjanski i Selimović dobijaju spomenike u Beogradu
VELIKANI srpske književne reči Miloš Crnjanski, Meša Selimović i Jovan Jovanović Zmaj dobiće uskoro spomenike u Beogradu, gradu koji su zadužili svojim delom i svojim prijateljstvom. Kako "Novosti" saznaju, Skupštini grada Beograda biće predloženo da na sednici, krajem jula, donese odluku o podizanju spomenika.

V.N.
- Neki od ovih pesnika imaju biste. Verujem da zaslužuju spomenike s obzirom na njihov značaj za srpsku kulturu - kaže, za "Novosti", zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Predlog za podizanje spomenika Jovanu Jovanoviću Zmaju potekao je od Igora Mirovića, predsednika Vlade AP Vojvodina, i taj spomenik biće poklon Vojvodine Beogradu. Zmaj je 12 godina živeo u srpskoj prestonici, u kući na uglu Krunske ulice i Kneza Miloša, na mestu današnje turske ambasade, gde je radio kao lekar.
- Zahvalni smo Vojvodini na divnom poklonu i to samo pokazuje kako su čvrste veze između Beograda i Novog Sada. Spomenik Zmaju biće podignut na uglu ulica Čika Ljubina i Zmaj Jovina - otkriva Vesić.
On je, u svojstvu građanina, podneo predlog za podizanje spomenika Crnjanskom i Selimoviću.
- Poznato je da je Crnjanski, po povratku iz emigracije u Beograd, bio priznat i cenjen ali da nije bio deo vladajuće nomenklature što ga je lišilo mnogih priznanja koje je za života zaslužio - kaže Vesić.
Crnjanski je jedno vreme živeo u hotelu "Ekscelzior" da bi se sa svojom voljenom Vidom kasnije skrasio u stanu u Maršala Tolbuhina 81. Njegov spomenik će, pak, biti podignut u parku Manjež ili na Tašmajdanu, a ovu ideju pozdravila je i Zadužbina Miloša Crnjanskog.
- To je pravi način da se u Beogradu obeleži ne samo veliki moderni srpski pesnik, nego i pesnik najlepše poeme "Lament nad Beogradom" - kaže, za "Novosti", predsednik Zadužbine Milo Lompar.
Spomenik Meši Selimoviću biće postavljen na platou, na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jovanove koji će pre toga biti proglašen javnom površinom i uređen kao urbani džep.

V.N.
- Selimovićev roman "Derviš i smrt" kritičari su proglasili za jedno od najboljih proznih dela srpske književnosti. Zahvaljujući "Večernjim novostima" danas jedna od najprestižnijih književnih nagrada u našoj zemlji nosi njegovo ime.
Kada su se na jesen 1970. u bosanskim medijima pojavile prve vesti o selidbi Selimovića iz Sarajeva u Beograd sa glasinama su krenuli i otvoreni napadi na pisca.
- Beograd je - Beograd. Tamo je širina... Ići ću tamo gde je širina, gde sam studirao, mladost najlepšu proveo, a i Darka to želi - govorio je bliskim prijateljima.
U martu 1973. vozom je sa suprugom i ćerkama stigao u srpsku prestonicu, gde je, u iščekivanju sopstvenog stana, jedno vreme živeo kod svog velikog prijatelja Dobrice Ćosića.

V.N.
Umro je 11. jula 1982. u svom prostranom stanu, na osmom spratu u Jovanovoj 39, okružen porodicom. U oporuci, napisanoj u bolesničkoj postelji, svojim najmilijima ostavio je u amanet:
- Želim da Darka, Maša i Jasenka žive u Beogradu, jer u Bosni ima ljudi koji su kivni na moje držanje, na moju nezavisnost i na moj uspeh, pa bi se mogli sitno osvećivati mojoj porodici.
Preporučujemo

OBELEŽJE SRPSKOM DIPLOMATI: Matija Ban dobija spomenik ispred GO Čukarica
20. 07. 2020. u 12:15 >> 01:51

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (4)