ZAŠTO DRŽAVA NE ŠTITI ĆIRILICU Vodeći srpski lingvisti pitaju: Za šta se zalaže Maja Gojković?
13. 04. 2021. u 08:20
Na Skupštini Republike Srbije održanoj 25. 3. 2021. godine, na kojoj su poslanici postavljali pitanja premijerki i ministrima, poslanik Vladan Glišić interesovao se o izmenama i dopunama Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama, kojima se štiti ćirilica. Na to je nejasan odgovor dala ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, tvrde, za "Novosti", vodeći srpski lingvisti Miloš Kovačević, Aleksandar Milanović, Veljko Brborić i Sreto Tanasić. Njihov odgovor ministarki Maji Gojković prenosimo u celini.
To je kao kada bi glumac bio predsednik suda.
Čudo jedno koliko nesposobnih i lenjih ljudi imamo po tim ministarstvima.
Ne razumem zasto insistirate na upotrebi cirilice. Nemojte pogresno shvatiti pisem cirilicom i potpisujem se cirilicom i zbog toga sam imao problema. Kada sam poreskim organima SAD poslao cek potpisan cirilicom vratili su ga jer "nije citko potpisano". 2. aprila sam na granici sa Hrvatskom pokazao potvrdu o vakcinaciji. Sve sem imena institucije u kojoj sam primio vakcinu je bilo pisano cirilicom, latinicom i na engleskom. Samo je "Dom zdravlja Stari Grad" pisalo samo cirilicom. Problem. Jedva me pustise u zemlju Tudj-mana. Shvatate li koliko bi komunikacija nasih gradjana sa ostatkom sveta bila teza ako ne bismo znali latinicu? Kineska imena su u pasosu napisana i latinicnim pismom i moja kineska prikateljica se potpisivala latinicom. Moja supruga, Tajlandjanka, takodje. Koliko joj je, samo, ucenje srpskog bilo teze zbog cirilice. Jesam patriota ali ne smemo sami sebi pucati u nogu i uciniti sebe manje razumljivim ostatku sveta. Zadrzimo oba pisma ako nizbogcega ono da Hrvatima ne bismo dozvolili da prisvoje ijekavsku varijantu srpskog jezika i latinicno pismo. Ako zele hrvatski jezik nek' govore i pisu kak Dudek i Regica.
Molimo predsednika Vučića da spašava naš identitet, pismo i kulturu.
@Nada - Ви, Згрожени, не разумете дa ништа нама не могу узети Хрвати. Ми сами себи одузимамо тако што пишемо и објављујемо своје књиге на хрватском писму, па се оне онсда морају књижити у хрватску културну баштину, јер Срби нису могли регистроавти у свети српски језик са хрватским писмом зато што Срби већ имају своје, ћириличко писмо, па је српсски ејзик могао бити у свету регистрован с тим писмом, као што су Хрвати могли регистроавти хрватски језик с хрватским писмом (гахјицом). То мора да се научи и зна.
@Igor - Svaka rec koju napisem latinicom je srpska. Slova su samo simboli kojima se beleze glasovi. Hajde da govorimo o sadrzaju umesto o formalnoj strani. Nisam protiv cirilice nego za ravnopravnu upotrebu oba pisma. Kao sto srpski jezik cine ekavica i ijekavica tako ga cine i latinaica i cirilica. Ravnopravno. Tako bi trebalo da ostane. Jezik je ziv. Evoluira. Glupo je donositi zakone kojima se "stiti" nesto sto u praksi ne zivi. Jos jednom, nisam protiv cirilice ali sam za ukidanje latinice. Oba pisam su nam potrebna.
@Igor - Odlicno. To znaci da ce Hrvati citati srpske pisce zato sto su stampani latinicom. To sto su oni registrovali "macku o rep". Mrtvo slovo na papiru ako mi to ne priznajemo. Mi imamo dva ravnopravna pisma. Ko to moze da mi zabrani da pisem latinicom? Pisete gluposti. To sa upotrebom cirilice je podvala na koju ne smemo da nasednemo. Sto se mene tice, srpska literatura je sve sto se stampa latinicom u Zagrebu jer se radi o jednom jeziku. Ako zele hrvatski, neka koriste cakavski.
Knjige srpskih autora pisane latinicom su po ISO standardu ujedno i hrvatske? Sjajno. Eto prilike da mi njih "posrbimo".
Ne razumem zasto kukate kao Kalimero. U svakom zlu ima i neceg dobrog. Dobra vest je da Hrvati svojataju srpske knjige. Mozda iz njih nesto i nauce?
Iz sve ga napisanog proizilazi da drzava treba da zastiti srpsku latinicu od kradje Krvata. Prelaskom na cirilicu bismo im dozvolili da nam ukradu ne samo nasu latinicu nego i literaturu pisanu na nasem jeziku latinicom. NE DAJMO NASU LATINICU!
Povezane vesti
ZAŠTO DRŽAVA NE ŠTITI ĆIRILICU: Nevidljivi cenzori
HOĆEMO li čekati da srpski jezik bude manjinski, pa da onda o njemu vodimo brigu
30. 03. 2021. u 12:32
INTERVJU Miro Vuksanović: Zahvatila nas je rijaliti prostota
AKADEMIK Miro Vuksanović nedavno je objavio dve knjige - putopisni dnevnik "Brojčanik" ("Laguna") i autopoetička sabiranja "Razgovor s Nemanjom" (UK Crne Gore), objavljena kao deo nagrade "Marko Miljanov", koja će mu biti uručena kad epidemiološke okolnosti to dozvole. Ova samosvojna i osobena dela duboko su lična, na neki način autobiografska.
28. 03. 2021. u 13:00
ZAŠTO DRŽAVA NE ŠTITI ĆIRILICU: Srpska malograždanica
SRBI su u 18. veku, znamo, preuzeli od Rusa i prilagodili srpskom glasovnom sastavu rusku građansku ćirilicu, graždanicu.
23. 03. 2021. u 13:11
ZAŠTO DRŽAVA NE ŠTITI ĆIRILICU: Snaga jednog naroda je u snazi njegove kulture
U UREĐENIM državama jezička politika je u centru nacionalne politike.
16. 03. 2021. u 11:23
INTERVJU Maja Gojković: I u državnim ustanovama vidljiv je manjak ćirilice, to je poražavajuće
VOLELA bih da sa ministrom prosvete i nauke napravimo sporazum da se kultura vrati u obrazovni sistem i kroz učenje, kao obavezan predmet, i kroz edukaciju. Decu treba upoznavati sa kulturom od malih nogu, voditi ih u pozorišta, muzeje, bioskope. Ne možeš da zavoliš film gledajući ukradeni sadržaj na ekranu mobilnog telefona, film se zavoli u bioskopu. Treba da negujemo novu publiku. Najveći izazov posle korone biće vraćanje stare, ali i stvaranje nove publike.
14. 03. 2021. u 12:00
Najnovije iz rubrike
"PORODIČNA FOTOGRAFIJA" MLADIH UMETNIKA IZ BANJA LUKE: Gostovanje galerije "Vagon" u beogradskoj galeriji "Štab"
GALERIJA "Vagon" jedina privatna galerija savremene umetnosti u Banja Luci, u beogradskoj galeriji "Štab" predstavlja dela šestoro umetnika iz RS - Isidore Branković, Tajane Dedić Starović, Irme Beširević, Nikole Tomića, Ognjena Miloševića i Denisa Haračića.
24. 11. 2024. u 07:30
DOLAZI SLOVENAČKI "AMEDEUS":U JDP gostuje predstava iz Maribora u režiji Aleksandra Popovskog
U JUGOSLOVENSKOM dramskom pozorištu, u utorak 26. novembra, gostuje Slovensko narodno gledališče Drama iz Maribora sa predstavom "Amadeus" Pitera Šafera, u režiji Aleksandra Popovskog.
24. 11. 2024. u 06:45
SVEDOČANSTVA PARISKOG NOĆNOG ŽIVOTA: Pre 160 godina rođen Anri de Tuluz Lotrek
FRANCUSKI slikar Anri de Tuluz-Lotrek ( 1864-1901) ostavio je jedno od najautentičnih umetničkih svedočanstava pariskog noćnog života. Rođen na današnji dan (24. novembar), pre 160 godina ostavio je neizbrisiv trag u istoriji umetnosti.
24. 11. 2024. u 06:15
NASTUPI MLADIH PEVAČA: Koncerti iz ciklusa "FMU i Gvarnerijus nagrađuju"
U TOKU trinaeste sezone ciklusa "FMU i Gvarnerijus nagrađuju", slušaoce u UK "Gvarnerijus" očekuju tri koncerta nagrađivanih studenata Odseka za solo pevanje Fakutleta muzičke umetnosti u Beogradu.
23. 11. 2024. u 15:30
AŠIK KERIB - IZGUBLJENO IZA KULISA: Izložba ekskluzivnih fotografija u sklopu FAF povodom stogodišnjice rođenja Sergeja Paradžanova
IZLOŽBA "Ašik Kerib: Izgubljeno iza kulisa" sa ekskluzivnim, nikada viđenim fotografijama sa snimanja poslednjeg filma Sergeja Paradžanova, otkrivenim u kontejneru, biće upriličena u okviru 30. FAF, čiji program obuhvata i projekcije filmova "Osvetiću ovaj svet ljubavlju - S. Paradžanov" i "Senke zaboravljenih predaka".
23. 11. 2024. u 08:20
Komentari (10)