OTKRIVEN MISTERIOZNI SVEMIRSKI OBJEKAT: Juri našom galaksijom brzinom od 1,6 miliona kilometara na sat
KORISTEĆI podatke jednog teleskopa NASA, tri astronoma-amatera otkrila su misteriozni svemirski objekat koje se kreće kroz našu galaksiju.
To ne bi bilo čudno da nije otkriveno da nepoznato telo ne putuje neverovatnom brzinom od 1,6 miliona kilometara na sat, što znači da bi uskoro mogao da napusti Mlečni put.
„Ne mogu da opišem nivo uzbuđenja. Kada sam prvi put video koliko se brzo kreće, bio sam siguran da je o njemu već bilo izveštaja”, rekao je Martin Kabatnik, koji je prvi uočio neobični objekat.
Nepoznato nebesko telo, nazvano CWISE J12499+3621, moglo bi da bude zvezda manje mase ili nešto između džinovske planete i braon patuljka. Zanimljivo je da to nije ni kometa niti asteroid, a takođe, ne sadrži ni mnogo gvožđa ni metala, što je tipično za zvezde i braon patuljke. Naučnici još nisu sigurni o čemu se tačno radi, pa dalja istraživanja njegove brzine i porekla još nisu završena, piše „Spejs.kom“.
Astronomi smatraju da bi objekat mogao da bude deo binarnog zvezdanog sistema i da ga je lansirala eksplozija njegovog „partnera”. Druga hipoteza je da bi mogao da potiče iz gustog zvezdanog jata koje je naišlo na dve bliske brzo rotirajuće crne rupe, što je dovelo do izbacivanja jedne zvezde iz jata u okolni svemir, hiper-brzinom od milion milja na sat.
CWISE J1249+3621 su, pored Kabatnika, videli i amaterski istraživači Tomas P. Bikl i Den Kaselden, u okviru NASA projekta pod nazivom „Backyard Worlds: Planet 9", pokrenutog 2017. godine, koji poziva građane da analiziraju slike snimljene teleskopima u potrazi za neotkrivenim nebeskim objektima. Njihovo otkriće je objavljeno u Astrophysical Journal Letters.
INFRACRVENI TELESKOP U ZEMLjINOJ ORBITI
Ovaj specifični objekat koji juri Mlečnim putem detektovan je zahvaljujući infracrvenom teleskopu WISE, koji je između 2009. i 2011. godine tragao za udaljenim izvorima svetlosti.
Ovaj teleskop, koji se nalazi u Zemljinoj orbiti, ostao je, međutim, bez zamrznutog vodonika, koji je služio da rashladi njegov sistem, pa ga je NASA jedno vreme stavila u status hibernacije.
Dve godine kasnije je reaktiviran i preimenovan u NEOWISE. Dobio je zadatak da prati potencijalno opasna nebeska tela, kao što su asteroidi i komete, koji prolaze u blizini Zemlje.
Iako je NEOWISE teleskop bio uspešan u otkrivanju oko 44.000 objekata, pre nekoliko nedelja je povučen iz upotrebe, jer će se uskoro naći na suviše niskoj poziciji u orbiti, da bi mogao da pruži bilo kakve korisne podatke.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSI NA POZICIJI: Viđeni tenkovi u Kurskoj oblasti
Preporučujemo
NASA DONELA ODLUKU: Dva astronauta se vraćaju tek sledeće godine na Zemlju
24. 08. 2024. u 20:40
NAUČNICI ZABRINUTI: Hoće li čovečanstvo preživeti sledeće pomeranje geomagnetnog pola?
19. 08. 2024. u 21:20
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)