ASTRONOMI OTKRILI: Ovo su neke od tajni „međuzvezdanog posetioca“ koje ga čine još zanimljivijim (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 07. 2025. u 00:33

RETKA drevna kometa iz najstarijeg dela Mlečnog puta ušla je u Sunčev sistem, pružajući naučnicima uvid u zaboravljenu prošlost naše galaksije.

АСТРОНОМИ ОТКРИЛИ: Ово су неке од тајни „међузвезданог посетиоца“ које га чине још занимљивијим (ВИДЕО)

Foto Pixabay free images

Tek treći put u zabeleženoj istoriji, astronomi su identifikovali objekat iz međuzvezdanog prostora koji ulazi u naš Sunčev sistem. Ali za razliku od prethodna dva, ovaj najnoviji posetilac dolazi iz regiona sa radikalno drugačijom kosmičkom istorijom.

Dana 1. jula 2025. godine, astronomi su otkrili kometu 3I/ATLAS, koja je sada potvrđena kao treći poznati međuzvezdani objekat nakon Oumuamua (2017) i 2I/Borisova (2019). Kometa, koja putuje brzinom od 57 kilometara u sekundi, najbliže će se približiti Suncu u oktobru 2025. godine, kada će proći tik unutar orbite Marsa pre nego što ponovo napusti Sunčev sistem.

Sa procenjenom veličinom između 10 i 20 kilometara u prečniku, 3I/ATLAS ima prepoznatljiv izgled, naime plavkasto jezgro i relativno crveniju komu, što se razlikuje od kometa koje potiču iz našeg Sunčevog sistema. Tim naučnika predvođen astrofizičarem Metjuom Hopkinsom sa Univerziteta u Oksfordu brzo je primenio Otautahi-Oksfordski model populacije međuzvezdanih objekata kako bi utvrdio poreklo komete 3I/ATLAS. Model, koji su zajednički razvili naučnici iz Ujedinjenog Kraljevstva i Novog Zelanda, koristi podatke iz svemirske opservatorije Gaja, zajedno sa hemijskim i kinematičkim simulacijama Mlečnog puta, kako bi rekonstruisao putanje međuzvezdanih objekata.

Najstariji svemirski objekat ikada viđen u Sunčevom sistemu?

Analiza sugeriše da je 3I/ATLAS nastao u debelom galaktičkom disku Mlečnog puta, retko naseljenom i starijem regionu zvezda koji se nalazi iznad i ispod tankog diska koji sadrži Sunce. Veruje se da debeli diskovi sadrže zvezde starije od 10 milijardi godina, za razliku od našeg Sunčevog sistema, koji je star 4,6 milijardi godina.

Prema studiji podnetoj za objavljivanje u časopisu The Astrophysical Journal Letters i dostupnoj na arXiv repozitorijumu, 3I/ATLAS bi mogao biti star između 7,6 i 14 milijardi godina. To znači da se formirao mnogo pre formiranja našeg Sunca, što ga potencijalno čini jednim od najstarijih objekata ikada primećenih u Sunčevom sistemu.

Studija jasno razlikuje 3I/ATLAS od prethodnih međuzvezdanih objekata.

-Isključujemo mogućnost da 3I/ATLAS dolazi sa iste zvezde ili jata kao 1I ili 2I, ali njegova brzina nam govori o njegovom poreklu. Pripada debelom disku Mlečnog puta i prvi je međuzvezdani objekat primećen iz tog regiona, kažu autori studije, piše Sajens alert.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NACIONALNI DAN NIKOLE TESLE: Svetlost jednog uma, inspiracija za vekove