BRITANIJA U PREDVORJU PAKLA: Posle nestašice goriva nova kriza pogađa ostrvljane – nema mesa
BRITANIJA se suočava sa potencijalnom novom nestašicom zbog manjka radnika.

Privatna arhiva
Posle goriva, koje zbog manjka vozača nije imao ko da preveze do pumpi, sada su u problemu proizvođači i prodavci mesa, ali i kupci, jer toj zemlji nedostaje više od 10.000 obučenih mesara, pa se trupovi zaklanih svinja i goveda šalju na obradu u Irsku i Holandiju.
Farmeri u Britaniji su suočeni sa velikim problemima, jer više ne mogu da hrane životinje koje su odavno trebale da završe u klanici, kaže Zoi Dejvis, šefica Nacionalne asocijacije za uzgoj svinja u Velikoj Britaniji, prenosi Gardijan.
-U predvorju smo pakla. Pojedine klanice odložile su prijem svinja do sredine decembra, a sada nisu sigurne ni da će to biti do Božića, kaže ona.
Prerađivači mesa u Britaniji ne mogu da nađu dovoljno kvalifikovanih mesara, pa meso namenjeno britanskom tržištu prvo šalju u zemlje EU na obradu, da bi se ono potom vraćalo u britanske prodavnice. Prerađivači junetine šalju je u Irsku na obradu i pakovanje, kaže Nik Alen, prvi čovek Asocijacije za preradu mesa u Britaniji. Klanice koji se bave svinjskim mesom šalju ga takođe na obradu u Holandiju.
Problemi su nastali zbog Bregzita, baš kao i u slučaju vozača kamiona, jer radnici iz drugih zemalja EU koji su obavljali te poslove, sada moraju da imaju vizu.
Iako je britanska vlada u mere kojima se predviđaju olakšice za njihovo dobijanje unela i mesare, to slabo pomaže. Sezonske vize na šest meseci dobiće oko 800 mesara, a nedostaje ih između 10.000 i 12.000. Ni oni koji su dobili sezonske vize neće stiće pre sredine novembra, kaže Alen i dodaje da je za obuku kvalifikovanog mesara potrebno oko 18 meseci.
Zbog smanjenog kapaciteta u klanicama i fabrikama za preradu mesa, farmeri su do sada ubili oko 10.000 zdravih svinja koje više ne mogu da hrane i za koje više nemaju prostora kako im ne bi ugrozile proizvodnju, ali i koje zbog prekomerne težine više ne mogu u klanicu, pokazuju podaci Nacionalne asocijacije za uzgoj svinja.
Problema će imati i trgovine koje prodaju meso. Pošto ono ide na obradu u zemlje EU, više neće moći da bude tretirano kao domaće, već kao uvozno. Dodatni troškovi po kamionu mesa biće oko 1.500 funti, uključujući troškove transporta i carine. Ukoliko problem ne bude rešen do jula 2022, do kada je odložen Bregzit propis o kontroli mesa iz EU, britansko meso će morati da prođe i tu proceduru kako bi stiglo u britanske prodavnice.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo

KAKVO MESO JEDEMO U SRBIJI? Šta sve ima u pljeskavicama i ćevapima
03. 11. 2021. u 20:34


MAKRON IZ GLAZGOVA: Francuska ima novi predlog za rešvanje spora sa Velikom Britanijom
01. 11. 2021. u 21:33

TRAMP SPUSTIO CARINE I SRBIJI: Evo koliko sada iznose i kada odluka stupa na snagu
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp izjavio je danas da će svim zemljama, uključujući i Srbiju, uvedene carine biti suspendovane, osim za Kinu, kojoj je tarife uvećao na 125 odsto.
09. 04. 2025. u 20:44

DRAMA NA GRADILIŠTU! JEDNA OSOBA ZAROBLjENA, TROJE PREŽIVELO: Građani pozvani da se evakuišu zbog dodatnog urušnjavanja (FOTO/VIDEO)
KAKO prenose lokalni mediji, pretpostavlja se da su dve osobe zarobljene nakon što se srušilo gradilište Šin Ansan, u Iljik-dongu, Gvanmjon-si, blizu južnokorejske prestonice.
11. 04. 2025. u 10:00 >> 10:12

Mirzu Delibašića žena ostavila zbog alkohola, sina mu rodila Srpkinja (FOTO)
MIRZA Delibašić, legendarni košarkaš iz Sarajeva, bio je mnogo više od sportiste – bio je simbol strasti, harizme i ljudskosti.
12. 04. 2025. u 11:25
Komentari (0)