NOV NAČIN BORBE PROTIV DRONOVA: Ovako će izgledati odbrana tenkova ili nekih drugih vozila i položaja

Novosti online

31. 01. 2022. u 20:07

STRUČNjACI Vojnog univerziteta Ministarstva odbrane Rusije smislili su novi način borbe protiv roja malih dronova.

НОВ НАЧИН БОРБЕ ПРОТИВ ДРОНОВА: Овако ће изгледати одбрана тенкова или неких других возила и положаја

Foto: Printscreen

Oni predlažu raspršivanje malih fragmenata municije iznad zaštićenog objekta iz specijalnog kvadrokoptera, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu „Rospatenta“.

Prema informacijama sadržanim u materijalu, reč je se o minijaturnoj letelici opremljenoj kontrolnim blokom, višecevnim borbenim modulom i četiri teleskopska upravljača horizontalno okrenuta u stranu i međusobno povezana mrežom. Ta mreža „raspršuje“ municiju u male fragmente koji lete u različitim pravcima.

Vojska objašnjava svrsishodnost tog pronalaska rastućom pretnjom napada rojeva dronova na važne objekte vojne i civilne infrastrukture.

Inteligencija „roja“ predviđa koordinisane aktivnosti velikog broja „dronova-agenata“ koji sarađuju međusobno i sa okruženjem. Uprkos jednostavnosti takve tehnike, bespilotne letelice u celini demonstriraju „izuzetno složeno“ ponašanje, delujući kao jedan veliki organizam.

Foto printskrin Jutjub tvzvezda.ru

Zahvaljujući svojoj slaboj primetnosti, roj može da ima veliki uticaj na tok borbenih dejstava pomoću izviđanja i nanoseći iz vazduha udare po borbenim vozilama, kontrolnim punktovima, koncentraciji žive sile i tehnike, čak i uslovima suprotstavljanja sistema PVO i sredstava za radio-elektronsku borbu.

Prema mišljenju stručnjaka Vojnog univerziteta, postojeća sredstva za pružanje otpora rojevima dronova (protivvazdušna odbrana, radio-elektronsko ratovanje, baražni sistemi, lovačka i vojna avijacija i streljačko oružje) nisu u stanju da se adekvatno izbore sa ovim zadatkom, a osim toga, njihovo delovanje zahteva značajna sredstva.

Sistem opisan u dokumentu moći će da prikrije zaštićene objekte fragmentacionim poljem. U borbenom položaju, dron visi u vazduhu iznad objekta sa otvorenom mrežom. Mrežni senzori očitavaju kretanje napadačkog „roja“ i šalju signal električnim kapsulama za punjenje višecevnog borbenog modula. Nakon toga sve njegove cevi pucaju u isto vreme, a ovako stvoreno fragmentaciono polje uništava neprijateljske dronove.

rs.sputniknews.com

BONUS VIDEO- KRIZA KOJA BRINE CEO SVET: Da li će narasle tenzije oko Ukrajine eksplodirati u rat?

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu