"PANAMSKI PAPIRI" KONAČNO PRED SUDOM: Suvlasnik sporne firme "Mosak-Fonseka" negirao krivicu
OSAM godina posle afere "Panamski papiri", slučaja utaje poreza bez presedana, u koji su bili umešani mnogobrojni političari i javne ličnosti sa svih meridijana, ove nedelje je, posle dugog odlaganja, u panamskom krivičnom sudu počeo proces.
Optuženo je njih 27, među kojima i vlasnici advokatske firme "Mosak-Fonseka", sa sedištem u Panami, Jirgen Mosak i Ramon Fonseka, kao i zaposleni iz njihove kancelarije, osumnjičeni za pranje novca i osnivanje lažnih kompanija u takozvanim poreskim rajevima.
Mosak je bio prisutan u sudnici i izjavio je da nije kriv za dela koja mu se stavljaju na teret, dok je Fonseka bio odsutan jer se, prema tvrdnjama njegovih advokata, nalazi u bolnici, u Panami. U fokusu slučaja su optužbe da je Mosakova i Fonsekina firma formirala lažne kompanije da bi stekla nekretnine u Panami novcem od šireg korupcionaškog plana u Brazilu poznatog kao "Auto-praonica", ili "Lava Jato" na portugalskom.
Američki savezni tužioci su tvrdili da je tandem Mosak-Fonseka smislio zaveru da zaobiđe američke zakone kako bi održao bogatstvo svojih klijenata i prikrio poreske dolare koje duguju upravi. Oni su naveli da ta "šema" datira iz 2000. godine i da je uključivala lažne fondacije i kompanije u Panami, Hongkongu i Britanskim Devičanskim Ostrvima. Fonseka je ranije rekao da njihova kompanija, inače, zatvorena 2018, nije imala kontrolu nad načinom na koji su njeni klijenti mogli da koriste ofšor sredstva napravljena za njih. Mosak i Fonseka su oslobođeni po drugim optužbama 2022. godine.
Nemački tužioci su, 2020. godine, izdali međunarodne naloge za hapšenje Mosaka, koji je rođen u Nemačkoj, i Fonseke, zbog optužbi za saučesništvo u utaji poreza i formiranje kriminalne organizacije. No, kako obojica imaju panamsko državljanstvo, a Panama ne izručuje svoje državljane, teško je da će bilo ko od njih stići do suda u evropskoj zemlji.
Skandal "Panamski papiri", ocenjen kao najveće curenje informacija u istoriji, prvi put je podigao prašinu u svetskoj javnosti 2016. kada su neki od zapisa procurili u nemački list "Zidojče cajtung". Kasnije je dokumentacija podeljena sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara, čiji je tim počeo da objavljuje izveštaje, sarađujući sa reporterima iz sveta.
"Panamski papiri" uključuju zbirku od 11,5 miliona tajnih finansijskih dokumenata koji su otkrili kako su neki od najbogatijih ljudi na svetu vešto krili svoj novac u ofšor kompanijama. Odjeci curenja informacija bili su dalekosežni, što je dovelo i do toga da bivši premijeri Islanda i Pakistana, Sigmundur Gunlaugson i Navaz Šarif podnesu ostavke.
Mesi i Almodovar
U aferu "Panamski papiri" bile su, između ostalog, umešane brojne planetarno poznate javne ličnosti iz sfere politike i umetnosti - bivši britanski premijer Dejvid Kameron, fudbalska zvezda Lionel Mesi, nekadašnji predsednik Argentine Maurisio Makri, španski reditelj Pedro Almodovar, glumac Džeki Čen. Mnogi od uhvaćenih u nečistim poslovima negirali su da su počinili nezakonito delo.
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)