ESTONIJA OPTUŽILA RUSIJU ZA SAJBER NAPADE 2020.:Talin identifikovao pripadnike Jedinice GRU kao počinioce
ESTONIJA je otkrila da Moskva stoji iza serije sajber napada usmerenih na nekoliko estonskih ministarstava 2020. godine.
Ilustracija / Foto Shutterstock
Četiri godine nakon što su IT službe estonskih ministarstava, uključujući Ministarstvo spoljnih poslova, pogođene sajber napadima, Talin je identifikovao pripadnike Jedinice 29155 ruske vojne obaveštajne službe (GRU) kao počinioce, navodi tužilaštvo u saopštenju, preneo je Euraktiv.
Ovo je prvi put da je Estonija pripisala počiniocu sajber napad usmeren na državu, dodaje se u saopštenju.
Tužilaštvo je tražilo hapšenje trojice službenika GRU i za njima je raspisana međunarodna poternica na osnovu naloga za hapšenje koji je izdao Okružni sud u Harjuu, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Estonije.
Pripisivanje napada ruskim službama rezultat je nacionalne i međunarodne istrage u kojoj je učestvovalo 10 zemalja, naveo je u saopštenju estonski ministar spoljnih poslova Margus Cakna.
Pripisivanje napada je veoma delikatan deo svake istrage o sajber napadima.
Njih je po prirodi teško povezati sa osobom i identifikovati da li je osoba koja stoji iza napada delovala u ime države.
Odatle je, privođenje počinilaca pravdi jednako složeno.
BONUS VIDEO:
VRATOLOMIJA NA 3200 NETARA: Kazahstanski akrobat Galimzhan Auesbai prkosi gravitaciji
Preporučujemo
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)