ZAŠTO SE AMERIKA PLAŠI KINESKOG H-20: Kada poleti može da uništi Havaje za 10 minuta (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

29. 10. 2024. u 21:33

AMERIKANCI ga se plaše jer je “stelt”, ima domet od 13.000 km i može da nosi desetine tona municije, uključujući nuklearno naoružanje.

ЗАШТО СЕ АМЕРИКА ПЛАШИ КИНЕСКОГ Х-20: Када полети може да уништи Хаваје за 10 минута (ВИДЕО)

Foto: Novosti ilustracija

Kao što je široko poznato, vojne sposobnosti Kine razvijaju se zastrašujućim tempom. Za deset godina od danas, procenjuje se da će kineska vojska imati oružane sisteme i platforme snažnije od onih koje poseduju Sjedinjene Američke Države, najveći konkurent Pekinga.

Pored konvencionalnih oružanih sistema, Kina modernizuje svoju nuklearnu trijadu, projektujući zastrašujuće sisteme koji će delovati kao sredstva odvraćanja protiv njenih neprijatelja.

Danas je jedan od najambicioznijih takvih programa obećavajući strateški bombarderski avion smanjene radarske vidljivosti (stelt) Xi’an H-20.

Ovaj bombarder, kada postane operativan, obezbediće Kini/PLAAF (Kineskom ratnom vazduhoplovstvu) sposobnost izvođenja nuklearnih i konvencionalnih udara na ogromnim udaljenostima i gotovo neprimećeno.

SAD su trenutno jedina zemlja na svetu koja poseduje stelt bombarder. Govorimo, naravno, o B-2 Spirit, koji je nedavno upotrebljen protiv Huti pobunjenika u Jemenu, a svoj borbeni debi ostvario na Beogradom ’99 godine.

Foto: Printskrin

ZAŠTO SE ZAPAD PLAŠI H-20?

Kineski bombarder H-20, koji izgleda da je još u razvoju, zabrinjava Zapad iz više razloga. Glavni razlog je njegova navodna sposobnost da izvodi razorne udare na maksimalnom dometu od 13.000 kilometara bez potrebe za dopunom goriva u letu.

To znači da bi, uz dopunu goriva tokom leta, kineski H-20 mogao leteti od kineskog kopna do američkih Havaja, potencijalno ih bombardujući.

Još jedna zastrašujuća tehnička karakteristika ove platforme je kapacitet nosivosti naoružanja, koji iznosi do 40 tona municije. To znači da se u pogledu dometa i kapaciteta naoružanja H-20 nalazi na sličnom nivou kao američki B-2 Spirit.

„KINA PROIZVODI AVIONE KAO DA SU KOBASICE”

Peking cilja da nadmaši Sjedinjene Američke Države u kvantitetu.

SAD trenutno poseduju ograničen broj B-2 Spirit i očekuje se da proizvedu mali broj bombardera sledeće generacije B-21 Raider, dok Kina ima ambiciju za masovnu proizvodnju H-20 kako bi nadjačala sve svoje neprijatelje.

Kao što su američki mediji već primetili „Kina proizvodi ratne brodove kao da su kobasice“, isto bi se bez problema moglo reći i za njihove avione, a brzina kojom razvijaju različite sisteme naoružanja je zaista fascinantna.

S obzirom na sve navedeno i imajući u vidu da američka vojska ima baze koje su u dometu H-20, kada kineski bombarder postane operativan, američke snage na Pacifiku će sigurno biti u stalnoj pripravnosti.

Ključni deo kineske vojne modernizacije u procvatu je proširenjem njenog nuklearnog portfelja, a Peking već ima operativni arsenal od 500 nuklearnih bojevih glava za koje američki zvaničnici upozoravaju da bi “do 2030. godine moglo da bude više od 1.000”. O ovoj temi smo pisali u više navrata.

Podsetimo, Vazduhoplovne snage Kine razvijaju ne jedan, već dva stelt bombardera, prema izveštaju Američke odbrambene obaveštajne agencije (DIA) objavljenom 2021. godine.

Opisan u izveštaju DIA kao „lovac-bombarder“, JH-XX je taktički pandan strateškom bombarderu H-20. Široko se spekuliše da je JH-XX rani koncept bombardera prikazan na naslovnoj strani kineskog odbrambenog časopisa „Aerospace Knowledge” iz maja 2018. godine, na koji je pažnju zapadne publike skrenuo China Defence Blog.

Ako je tačno, ove rane slike prikazuju konvencionalno dizajniran, supermanevarski, supersonični bombarder sa unutrašnjim skladištem za oružje. Nekoliko aspekata dizajna JH-XX, uključujući nazubljene usisnike za vazduh i način na koji su mlaznice sa dva motora ugrađene u rep, sugerišu na količinu inženjerske pažnje koja se posvećuje prikrivenim performansama.

Dok je prikrivenost glavni prioritet dizajna H-20, JH-XX nastoji da uravnoteži karakteristike male detekcije sa brzinom i ograničenim sposobnostima direktne borbe; u tom cilju, JH-XX će nositi protivvazdušne rakete.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SREĆA IM KUCA NA VRATA: Dva horoskopska znaka imaju šansu da se obogate i pronađu pravu ljubav u novembru