DA LI JE OVO TRAMPOVA PONUDA ZA MIR? Uzmi ili ostavi ili...
UKRAJINSKI i evropski zvaničnici su se ove nedelje usprotivili nekim američkim predlozima o tome kako da se okonča ruski rat u Ukrajini, iznoseći kontrapredloge o pitanjima od teritorije do sankcija, prema kompletnim tekstovima predloga koje je Rojters imao uvid.

Foto printskrin telegram milchronicles/oruzjeonline.com
Skupovi predloga sa razgovora između američkih, evropskih i ukrajinskih zvaničnika u Parizu 17. aprila i u Londonu 23. aprila otkrili su unutrašnje funkcionisanje šatl diplomatije koja je u toku dok američki predsednik Donald Tramp teži brzom okončanju rata.
Glavne oblasti razlika između dva teksta su redosled rešavanja pitanja o teritoriji, ukidanje sankcija Rusiji, bezbednosne garancije i veličina ukrajinske vojske.
Iako su neka od razmimoilaženja istakli izvori bliski pregovorima, dokumenti koje je Rojters video prvi put detaljno i u potpunosti iznose razlike.
U prvom tekstu se kaže da njegovi „uslovi predstavljaju konačnu ponudu Sjedinjenih Država obema stranama“. Sadrži predloge koje je Trampov izaslanik Stiv Vitkof izneo evropskim zvaničnicima u Parizu, a koji su prosleđeni Ukrajincima, prema izvorima bliskim pregovorima.
Državni sekretar SAD Marko Rubio opisao je predloge kao „širok okvir, otvara novu karticu“ za identifikaciju razlika između strana, iako je potpredsednik SAD Dž. D. Vens kasnije rekao da su Sjedinjene Države izdale veoma eksplicitan predlog obema stranama i da je vreme da se slože ili da Vašington odustane od svojih mirovnih napora.
Drugi tekst je nastao ove nedelje iz razgovora između ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu i dat je američkoj strani, rekli su izvori.
Predsednik Volodimir Zelenski je u četvrtak rekao da misli da je dokument sa predlozima koji su nastali iz razgovora u Londonu u sredu sada na Trampovom stolu.
Ova diplomatija je najkoncentrisaniji napor da se zaustave borbe od prvih meseci ruske invazije u februaru 2022. Moskovske snage sada kontrolišu skoro petinu Ukrajine.
RAZLIKE
Što se tiče teritorije, Vitkofovi predlozi zahtevali su pravno priznanje ruske kontrole nad Krimom, ukrajinskim poluostrvom koje je Moskva okupirala i anektirala 2014. godine, plus de fakto priznanje ruskog držanja područja južne i istočne Ukrajine koje kontrolišu snage Moskve.
Nasuprot tome, evropski i ukrajinski dokument odlaže detaljnu diskusiju o teritoriji dok se ne zaključi prekid vatre, bez pominjanja u dokumentu o priznavanju ruske kontrole nad bilo kojom ukrajinskom teritorijom.
Tenzije oko pitanja Krima postale su očigledne ove nedelje, kada je Tramp kritikovao Zelenskog nakon što je ukrajinski lider ponovio da Kijev neće priznati poluostrvo kao rusko.
Tramp je u intervjuu za časopis Tajm objavljenom u petak rekao da će „Krim ostati sa Rusijom“ i da „ne mislim da će (Ukrajina) ikada moći da se pridruži NATO-u“.
Što se tiče dugoročne bezbednosti Ukrajine, Vitkofov dokument navodi da će Ukrajina imati „snažnu garanciju bezbednosti“ sa evropskim i drugim prijateljskim državama koje deluju kao garanti. Ne daje dalje detalje o ovome, ali kaže da Kijev neće težiti pridruživanju NATO-u.
Konkurentski dokument je konkretniji, navodeći da neće biti ograničenja za ukrajinske snage niti ograničenja za saveznike Ukrajine da stacioniraju svoje vojne snage na ukrajinskom tlu – odredba koja će verovatno iritirati Moskvu.
Predlaže snažne bezbednosne garancije za Kijev, uključujući i one od Sjedinjenih Država sa „sporazumom sličnim Članu 5“, referencom na klauzulu NATO-a o međusobnoj odbrani.
Što se tiče ekonomskih mera, Vitkofovi predlozi kažu da će sankcije koje su na snazi protiv Rusije od njene aneksije Krima 2014. godine biti ukinute kao deo sporazuma o kojem se raspravlja.
Kontrapredlozi kažu da „američke sankcije uvedene Rusiji od 2014. godine mogu biti postepeno ublažene nakon što se postigne održivi mir“ i da se mogu ponovo uspostaviti ako Rusija prekrši uslove mirovnog sporazuma.
Evropski i ukrajinski dokument takođe predlaže da Ukrajina dobije finansijsku nadoknadu za štetu nanesenu u ratu od ruske imovine u inostranstvu koja je zamrznuta. Vitkofov tekst kaže samo da će Ukrajina biti finansijski nadoknađena, bez navođenja izvora novca.
PRITISAK
I Kijev i Moskva pokušavaju da pokažu Trampu da napreduju ka njegovom cilju brzog mirovnog sporazuma nakon što su SAD zapretile da će odustati od svojih mirovnih napora.
Zelenski je u četvrtak rekao da razgovori u Londonu nisu bili laki, ali da su bili „konstruktivni“.
Trojica evropskih diplomata izrazila su frustracije Rojtersu, rekavši da su u početku mislili da su razgovori u Parizu bili konstruktivni, osnova za napredak i nastavak usavršavanja stavova na londonskim razgovorima pre nego što se Vitkof vrati u Moskvu.
Ali u narednim danima sve je više raslo osećanje da su američki pregovarači pod pritiskom da napreduju u vezi sa sporazumom, rekli su. To ih je, kako su rekli, zabrinulo da bi Ukrajinci i Evropljani mogli biti priterani u ćošak i naterani da postignu dogovor.
Diplomate su rekle da je sastanak u Londonu iskorišćen da se ujedine evropske i ukrajinske kontra-pozicije koje bi američki predstavnik Kit Kelog mogao da prenese u Vašington.
TERITORIJE:
*SAD de jure priznaju Krim kao ruski.
SAD de fakto priznaju rusku kontrolu nad Luganskom oblašću, delimičnu kontrolu nad Zaporožjem, Donjeckom i Hersonom (prema LBS).
*Ukrajina vraća kontrolu nad Harkovskom oblašću, hidroelektranom Kahovka i Kinburnskom prekosom.
*Ukrajina vraća Zaporošku nuklearnu elektranu, predaje kontrolu nad njom Sjedinjenim Državama, a električna energija će biti distribuirana Rusiji i Ukrajini.
TRENUTNI PREKID VATRE:
*Ukrajina dobija bezbednosne garancije od Evrope;
*Ukrajina neće pokušati da se pridruži NATO-u;
*Ukrajina bi mogla da se pridruži EU.
EKONOMIJA:
*Ukrajina će biti potpuno rekonstruisana i dobiće punu finansijsku nadoknadu;
*Sjedinjene Američke Države i Ukrajina sprovode ekonomsku saradnju predviđenu sporazumom o resursima;
*Sankcije: potpuno ukidanje sankcija uvedenih Rusiji od 2014. godine.
*SAD i Rusija će sarađivati u energetskom sektoru.
(RVvoenkor/reuters.com)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)