OVO JE 10 NAJBOLJIH SOVJETSKIH I RUSKIH LOVACA SVIH VREMENA: Od legendarnih Su-27 do neuhvatljivog Su-57! (VIDEO)
NAJMOĆNIJI i najlegendarniji vojni avioni koje je proizvela Rusija.

Foto MoD Rusija
Sovjetska i ruska vazduhoplovna industrija, preko lovačkih aviona koje je razvila, odigrala je ključnu ulogu u razvoju globalne avijacije. Kroz protekle decenije iznedrili su neke od najboljih letelica svih vremena.
Avioni kompanija Suhoj i Mikojan predstavljaju vrhunske odbrambene proizvode. Ove dve ruske kompanije razvile su veliki broj modela koji su služili ili još uvek služe u različitim vojskama širom sveta.
Rangiranje je izvedeno čisto hronološki, a ne prema sposobnosti – od najmoćnijeg ka manje moćnom avionu.
1. SUHOJ SU-24
Počinjemo sa Suhoj Su-24, koji je uveden u Sovjetsko ratno vazduhoplovstvo 1974. godine. Projektovan je kao nadzvučni avion sposoban za delovanje u svim vremenskim uslovima. Ima dva motora, krila promenljive geometrije i dvosedu kabinu (dva sedišta jedno pored drugog).

Foto: Profimedia
Su-24 je intenzivno korišćen u vojnim operacijama tokom čitave službe, uključujući sovjetsko-avganistanski rat sa sovjetske strane, kao i prvi čečenski rat na ruskoj strani.
Danas se Su-24 postepeno povlači i planira se njegova potpuna zamena drugim avionom kompanije Suhoj – Su-34.
2. SUHOJ SU-25
Kao naslednik IL-2, Su-25 je ponudio veće mogućnosti uz određena poboljšanja. Prvi prototip je predstavljen Sovjetskom ratnom vazduhoplovstvu 1975. godine, testiran je 1978. u Tbilisiju i uveden u aktivnu službu 1981. godine.
ruski su 25 ispaljuje rakete kako bi izbegao pogodak prenosnog raketnog sistema
Kao i prethodnik, Su-25 je učestvovao u mnogim vojnim operacijama. Opsežno je korišćen tokom sovjetsko-avganistanskog rata, lansirajući preko sto raketa. Takođe ga je koristio Irak tokom iransko-iračkog rata, gde se pokazao kao veoma efikasan, izgubivši samo jedan avion.

Foto MO Ukrajine
Tokom 1990-ih Iračko ratno vazduhoplovstvo ponovo je koristilo Su-25 protiv snaga koalicije tokom Zalivskog rata. Rusija ga je intenzivno koristila protiv čečenskih separatista tokom 1990-ih i početkom 2000-ih, kao i u drugim sukobima.
3. SUHOJ SU-27
Su-27 je uveden 1985. godine i bio je prvi veliki uspeh Suhojeve serije borbenih aviona. Avion je izvožen u Kinu, gde je proizvedena njegova licencirana lokalna verzija Shenyang J-11, koja se i danas nalazi u upotrebi od 1999. godine.
Nakon raspada SSSR-a, Ukrajina je dobila Su-27, ali nije izvršila modernizaciju, međutim, ove letelice još uvek čine bitan faktor njihovog vazduhoplovstva.

Foto: Printscreen
S svoje strane, Rusija takođe aktivno koristi Su-27. Avion je korišćen tokom sukoba u Gruziji 1992. godine, a modernizovana verzija Su-27SM3 korišćena je tokom ruske intervencije u sirijskom građanskom ratu.
4. SUHOJ SU-30
Razvijen krajem 1980-ih u poslednjim godinama Sovjetskog Saveza, Su-30 je uveden u upotrebu nakon raspada SSSR-a kao deo ruskog ratnog vazduhoplovstva. Godine 1997. verzija Su-30MKK proizvedena je za potrebe Kineske narodnooslobodilačke armije.
Druga varijanta, Su-30MKM, napravljena je za Maleziju, a treća, Su-30KI, za indijsko ratno vazduhoplovstvo.

Foto: Printscreen
Rusija i danas koristi Su-30 u aktivnim vojnim operacijama, posebno od 2015. godine tokom ruske intervencije u sirijskom građanskom ratu, gde je korišćen za podršku snagama Bašara al-Asada. Ovaj tip aviona koristi se i u rusko-ukrajinskom ratu.
5. SUHOJ SU-34
Su-34 je prvi put poleteo kao prototip 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, što je znatno odložilo njegov razvoj. Međutim, Su-34 je ušao u upotrebu u rusko ratno vazduhoplovstvo 2014. godine.

Foto printskrin Iks@InsiderGeo
Još jedan avion korišćen tokom sirijskog građanskog rata na strani Sirije/Rusije. Korišćen je i protiv ISIS-a, sa izveštajima o udarima u regionu Hama.
6. SUHOJ SU-35
Još jedan primer borbenog aviona iz 1980-ih razvijen od strane Suhoja u poslednjim godinama Sovjetskog Saveza, Su-35 je avion četvrte generacije koji je prvi put korišćen operativno 2014. godine, više od 15 godina nakon početka razvoja.
Kao i drugi Suhoj avioni, Su-35 je aktivno korišćen tokom ruskog učešća u sirijskom građanskom ratu. Rusko ratno vazduhoplovstvo baziralo je nekoliko Su-35 aviona u bazi Hmejmim u Siriji.

Foto Rosoboronexport www.roe.ru
Uprkos kašnjenjima u razvoju, Su-35 je izvezen u mnoge zemlje, uključujući Alžir, Indoneziju i Kinu.
7. SUHOJ SU-57
Stare rivalstva teško umiru, a SAD i Rusija nastavljaju vojnu trku u naoružanju, sa razvojem lovaca pete generacije kao ključnim poljem takmičenja.
Najnoviji lovac kompanije Suhoj zamišljen je kao ruski odgovor na veoma popularni američki lovac pete generacije F-35. Su-57 je prvi ruski avion sa stelt karakteristikama (stealth). Osim toga, poseduje odličnu brzinu i manevarske sposobnosti.

Foto Rosoboronexport
Uveden je u službu prvi put 2020. godine i od tada je korišćen u borbama u Ukrajini, mada Moskva ima poteškoća sa masovnom proizvodnjom ovog aviona.
8. MIKOJAN-GURJEVIČ MiG-29
Sada prelazimo na drugo veliko ime ruske avio-industrije – Mikojan i Gurjevič MiG. U okviru rivalstva između SAD-a i Sovjetskog Saveza/Rusije, MiG-29 je prvobitno razvijen krajem 1970-ih i uveden 1982. godine kao odgovor na američki F-16.
Ovi sovjetski lovci prvobitno su projektovani za ostvarivanje vazdušne nadmoći, ali ih je sovjetsko vazduhoplovstvo prilagodilo za ulogu višenamenskih borbenih aviona sposobnih za udare po ciljevima na zemlji.

Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
Ukrajina je nasledila desetine MiG-29 nakon raspada SSSR-a i koristi ih tokom rata sa Rusijom od 2014. godine.
9. MIKOJAN MiG-31
MiG-31 je uveden u službu 1981. godine i jedan je od aviona sa najdužim radnim vekom, s obzirom da ga ruske oružane snage planiraju koristiti do 2030-ih godina.
MiG-31 ima vrlo napredne karakteristike i smatra se jednim od najbržih lovaca na svetu.

Foto MoD Rusije
Za razliku od drugih MiG aviona sa ove liste, MiG-31 nije mnogo izvožen. Kazahstan je jedina zemlja osim Rusije koja ga koristi. Sirija je ranije pokušala da ga nabavi, ali su to sprečili socio-ekonomski i politički faktori.
10. MIKOJAN MiG-35
Na kraju je jedan od najnovijih aviona ruskog ratnog vazduhoplovstva, MiG-35, predstavljen prvi put 2007. godine na avio-izložbi Aero India, a uveden u aktivnu službu 2019. godine.

V.N.
Dostupan je u jednosedoj i dvosedoj verziji. MiG-35 se smatra značajnom nadogradnjom u odnosu na MiG-31, jer je kompatibilan sa AESA radarom (Active Electronically Scanned Array).
Ruski lovci, zahvaljujući izuzetnoj tehnologiji i stalnim unapređenjima, ostaju temelj ruske vojske, osiguravajući dugoročnu stratešku dominaciju Moskve.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (0)