NAJBITNIJI ZA OČUVANJE ZDRAVSTVENOG SISTEMA: Miloš Vučević i Darija Kisić Tepavčević posetili Gerontološki centar u Futogu

S.B.

14. 11. 2020. u 14:26

NOVI SAD je u prethodne četiri godine investirao više od 90 miliona dinara u Gerontološki centar, a dogodine u budžetu je planirano 110 miliona dinara, kako bi stariji sugrađani dobili najbolju socijalnu zaštitu.

НАЈБИТНИЈИ ЗА ОЧУВАЊЕ ЗДРАВСТВЕНОГ СИСТЕМА: Милош Вучевић и Дарија Кисић Тепавчевић посетили Геронтолошки центар у Футогу

Foto: Pres služba grada

To je juče istakao Miloš Vučević, gradonačelnik Novog Sada, koji je sa Darijom Kisić Tepavčević, ministarkom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, posetio Dom Futog Gerontološkog centra “Novi Sad”. On se tom prilikom zahvalio resornom ministarstvu na podršci koju pruža radu Gerontološkog centra i čestitao zaposlenima u toj ustanovi na zlatnoj medalji za zasluge koju su dobili od predsednika Republike Srbije.

- Prodrška se ogleda u finansiranju brojnih programa i rada Klubova penzionera kojih ima 19 u Novom Sadu, s tim da se radi i na izgradnji novih objekata. Čestitam svim zaposlenima na požrtvovanosti u delatnosti socijalne i zdravstvene brige za starije. Ponosni smo na penzionere koji su pokazali da su najdisciplinovaniji deo stanovništva kada je reč o pridržavanju preventivnih mera u borbi protiv zaraze korona virusom. Juče je bio najgori dan, u Novom Sadu je registrovano preko 300 inficiranih. Kontrolišemo sprovođenje propisanih mera, ali poenta nije u kažnjavanju, već u tome da razumemo da samo od nas zavisi kako će se dalje razvijati situacija – rekao je gradonačelnik Vučević.

Ministarka Kisić Tepavčević je ocenila da su Gerontološki centri uvek važni za državu, a posebno sada kada je društvo suočeno sa epidemijom.

- Sve naše aktivnosti stavljamo u službu suzbijanja daljeg širenja virusa. Znamo da osobe starije od 65 godina i hronični bolesnici imaju veću šansu da kod njih bolest izazove komplikacije. Iskustva zdravstveno razvijenih zemalja su pokazala da propusti u zaštiti Gerontoloških cenatra dovode do narušavanja celokupnih zdravstvenih sistema. Rad u Centrima je težak i treba da podržimo zaposlene, jer rade za dobro svih nas, brinući o našim najstarijim sugrađanima. Ministarstvo predstavlja stratešku i organizacionu pozadinu za rad ustanova socijalne zaštite- rekla je Kisić Tepavčević i naglasila da je ove godine Gerontološkom centru u Novom Sadu raspodeljeno 80 miliona dinara, a novac je uložen u namenska adaptiranja, medicinsku opremu i sve što je bilo potrebno. Ona je takođe istakla da, nakon osam meseci epidemije, država se uspešno bori sa virusom zahvaljujući zdravstvenim i socijalnim radnicima.

- Čast mi je što sam upoznala kolege koje su dobile nagradu predsednika Republike. Epidemiološka situacija je nestabilna u celom svetu. U 62 ustanove u sistemu socijalne zaštite kod nas registrovan je virus kod bar jednog korisnika ili zaposlenog, međutim reč je o sporadičnim slučajevima. Na vreme se reagovalo i sprečeno je širenje. To je suština u suočavanju sa epidemijom, a najvažnije je poštovanje propisanih preventivnih mera Kriznog štaba – zaključila je Kisić Tepavčević.

Direktorka Gerontološkog centra “Novi Sad”, Slavica Škrbić, zahvalila se na podršci zbog koje su sačuvani korisnici i zaposleni u ustanovi. Ona je navela da je kapacitet Doma Futog 268 mesta, a da će, zahvaljujući renoviranju objekata, koje je realizovano uz pomoć Pokrajine Vojvodine i Republike Srbije, Dom biti prilagođen standardima neophodnim u procesu relicenciranja.


 


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove