SRBIJA NEMA OBAVEZU DA SE PRIKLJUČI SANKCIJAMA RUSIJI Politikolog Vladimir Trapara: Pritisak očekivan, imamo još prostora
VIŠI naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Vladimir Trapara ocenio je danas da je bilo očekivano da EU i zapad počnu da vrše pritisak na Srbiju da osudi Rusiju i priključi se sankcijama, ali smatra da naša zemlja ima još prostora kada su sankcije u pitanju da "izvrda i izvuče se iz toga".
"Srbija nema obavezu to da uradi. Oni mogu da je kazne tako što će nam još prolongirati ulazak u EU, ali on je svakako prolongiran iz drugih razloga. Međutim, ukoliko bi Rusija nakon ovoga ušla u neku punu invaziju Ukrajine imali bismo ozbiljniji problem, jer, onda bi oni uveli ozbiljnije sankcije Rusiji i izvršili teži pritisak na nas. Nisam siguran da bismo mogli da se izvučemo", rekao je Trapara za Tanjug.
Na pitanje kako vidi dalji razvoj događaja u Ukrajini, Trapara kaže da se iskreno nada da priznanje Donjecka i Luganska neće biti uvod u punu invaziju Rusije na Ukrajinu, barem za sada.
"Nekako mi se čini da su Rusi priznali te dve oblasti kao zamenu za invaziju. Međutim, sama činjenica da su ih priznali i da su se sada obavezali da ih brane, a da pri tom svoje interese u punoj meri nisu zaštili u Ukrajini, jer veći deo njene teritorije ostaje pod kontrolom neprijateljskog režima koji je oslonjen na zapad, znači da ćemo u budućnosti imati prostora za nove krize poput ove i možda i za neki novi sukob", rekao je on.
Kao najosnovnije posledice "Ukrajinske krize" nakon ruskog priznanja vidi paralisan dijalog Rusije i zapada koji je, podseća, bio otvoren prošle godine nakon samita (Džozefa) Bajdena i (Vladimira) Putina u Ženevi, kao i paralisan mirovni proces u samoj Ukrajini.
Najteža posledica bi bila dalja eskalacija sukoba i rat koji sa sobom nosi posledice kao što su produbljivanje energetske i ekonomske krize, ali i pritisci na zemlje koje se nisu opredelile, a to se odnosi i na Srbiju, dodao je Trapara.
Ocenjuje da će se energetska kriza koja, kako kaže, nije zbog Ukrajine izbila već zbog drugih stvari da se produbi i produžiće se izlazak iz nje.
Takođe, smatra da Rusi nakon sankcija i obustavljanja Severnog toka 2 neće imati drugog izbora nego će probati da kazne Evropu tako što će dodatno smanjiti isporuke gasa i povećati cenu.
"Oni su u mogućnosti to da urade, a da li će to i na nas da se odrazi, svakako u nekoj meri, ali pošto mi imamo malo drugačiji aranžman sa Rusijom, imamo i taj Turski tok verujem da ćemo moći makar u smislu te cene da izvučemo nešto povoljnije rešenje", rekao je Trapara.
BONUS VIDEO: KRIZA KOJA BRINE CEO SVET: Da li će narasle tenzije oko Ukrajine eksplodirati u rat?
Preporučujemo
KUSTURICA: Za Ameriku je rat kao voda za žednog čoveka, bez njega ne postoje
23. 02. 2022. u 14:34
ŠTA JE PRVI ZADATAK DONjECKE REPUBLIKE? Oglasio se lider DNR - ima dva cilja pred sobom
23. 02. 2022. u 13:46
POČELA REGRUTACIJA U UKRAJINI! Hiljade rezervista dobili pozive, opcija i ratno stanje
23. 02. 2022. u 11:49
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (3)