KURTI SRBE GURA PRAVO U AMBIS, A EU - BRINE: Počela primena uredbe o ukidanju dinara na Kosovu i Metohiji, Zapad ide niz dlaku Prištini

A. ROVČANIN

02. 02. 2024. u 07:00

BEOGRAD pokušava da svim diplomatskim sredstvima ukaže na katastrofalnu odluku Prištine da se sa Kosova i Metohije protera dinar, čime se dovodi u pitanje egzistencija više od 87.000 ljudi, koji imaju primanja iz budžeta Srbije, i njihovih porodica. Razgovori koje je predsednik Aleksandar Vučić vodio sa predstavnicima zapadnih država, među kojima je bio visoki zvaničnik iz Bele kuće, nisu bili prijatni i sasvim je jasno da Zapad neće i ne želi da natera albanske vlasti da promene stav.

КУРТИ СРБЕ ГУРА ПРАВО У АМБИС, А ЕУ - БРИНЕ: Почела примена уредбе о укидању динара на Косову и Метохији, Запад иде низ длаку Приштини

Foto AP

Ovakva pozicija se videla i iz birokratskog saopštenja Evropske unije u kojem se izražava "zabrinutost" i upozorava "da će odluka Centralne banke Kosova uticati i na finansijsku podršku koju kosovski Srbi dobijaju od Srbije". Iz EU apeluju da "Kosovo obezbedi dovoljno dug period tranzicije i da pronađe rešenje za ovo pitanje putem pregovora u okviru dijaloga koji vodi EU", što praktično podrazumeva legalizaciju poteza Aljbina Kurtija.

Vučić je juče o situaciji na KiM razgovarao sa predsedavajućim u Vojnom komitetu EU, generalom Robertom Brigerom, kao i o jačanju vojnoekonomske i vojnotehničke saradnje Srbije i Unije.

- Naglasio sam da za našu zemlju bezbednost srpskog stanovništva na KiM i održanje mira i stabilnosti u regionu predstavljaju prioritet i zahvalio se na angažmanu koji evropske vojne snage čine u tom pravcu - napisao je Vučić na svom instagram-profilu.

O južnoj pokrajini pričao je i sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom kojeg je obavestio o, kako je naveo, "najnovijem jednostranom potezu Prištine, jasno usmerenom protiv srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, kao i o mogućim posledicama ovog neodgovornog akta Kurtijevog režima.

- Ponovio sam zahvalnost Rusiji na podršci koju pruža poštovanju teritorijalnog integriteta Srbije - rekao je Vučić.

Nekadašnji ministar spoljnih poslova Živadin Jovanović kazao je, za "Novosti", povodom pozicije Kvinte koja je uz Kurtija, da je "Srbija uvek svoja, nema duga prema istoriji i čovečnosti i uvek se uzda u sebe i ravnopravnost".

- Prijatelje ne zaboravlja ni kada joj govore da se na zaboravu dobro zarađuje. Srbija je i danas bolji deo Evrope. Pomaže joj da se vrati sebi - istakao je Jovanović.

Spoljnopolitički analitičar Siniša Ljepojević ocenio je da Zapad ne reaguje na odluku privremenih prištinskih institucija da ukinu dinar na KiM jer to nije moglo ni da se desi bez Zapada i dodao da je u pitanju "širi, dugoročni projekat, a svaljivanje krivice na Kurtija nije dovoljno objašnjenje".

Zabrana upotrebe dinara, prema rečima finansijskog konsultanta Vladimira Vasića, predstavlja izazov za našu državu - kako da obezbedimo plate i penzije za oko 100.000 ljudi koji žive na prostoru KiM.

- Zanimljivo je da je takozvana kosovska država odlučila da uvede evro kao zvanično sredstvo gotovinskog plaćanja, a ne neku sopstvenu valutu. Odluka o zabrani upotrebe dinara na KiM je jedan taktički potez kojim se olakšava pokušaj zaokruživanja cele teritorije Kosova, kako bi imali potpunu kontrolu. Dobijaće dinare sigurno na neki račun, pa sa tog računa podizati evro. Jedna od mogućnosti je da se našim građanima sa KiM izdaju platne kartice, koje se prihvataju u platnom prometu na Kosovu i Metohiji, na primer u ekspoziturama Poštanske štedionice u centralnoj Srbiji. Kada im legne uplate na te kartice u dinarima, oni mogu da ih koriste na Kosovu i Metohiji za plaćanje u bilo kojoj valuti - objasnio je Vasić za "Novosti".

Kurti je juče rekao da političari ne mogu da pregovaraju o donošenju odluka nezavisnih institucija poput tzv. Centralne banke Kosova.

NBS: Nema dogovora sa tzv. CKB

NARODNA banka Srbije poručila je juče da ne može biti reči o dogovoru tzv. Centralne banke Kosova sa NBS i da je jedino moguće insistiranje na političkom formatu razgovora, kao i da se to pitanje mora rešavati isključivo u okviru dijaloga na postojećem nivou.

NBS je ovako reagovala na poslednje izjave predstavnika tzv. kosovske vlade o dogovoru dve banke i poručila da je "neophodno bez odlaganja staviti van snage diskriminatorske, protivpravne i nečuvene mere koje su uvele privremene institucije u Prištini, kako bi se omogućio nesmetani transport i distribucija dinara i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu":

- Privremene institucije samouprave na KiM ni u kom slučaju nisu ovlašćene da proklamuju evro niti bilo koju drugu stranu valutu, budući da je NBS jedina nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Srbije. U ovom trenutku ne postoji nikakva druga zvanično uspostavljena valuta, niti je to evro, što potvrđuju i EU i Evropska centralna banka u svojim javno dostupnim informacijama, jer evro ne mogu izdavati, niti uvesti kao valutu zemlje koje nisu članice EU i ne ispunjavaju "kriterijume iz Mastrihta" za pristupanje zoni evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

NISAM SE OPROSTIO OD AJAKSA: Tadić najavljuje povratak, ali postoji jedan uslov, evo i koji