NOVI ROMANI: Nebeska ljubav
AKO "smeti znači želeti, a želeti smeti", kako Ana Atanasković veli u rano jutro svog novog romana, onda se može reći da je autorka dela "Zmajeva žena" i u svom kreativnom postupku, a i u svom životu uspela da ostvari sintezu ili, bolje reći, simbiozu smelosti i želje.

Foto promo
Kao književnica s već respektabilnim opusom, ona je s novim svojim naslovom uspela da ode korak dalje, da napiše nešto bolje i od najboljeg što je ranije radila, i već sama ta činjenica, uz informaciju da je "Zmajeva žena" već na korak do trećeg izdanja (izašla je sa zaštitnim znakom beogradske "Lagune"), dovoljno kazuje o dragocenosti i kvalitetu novog literarnog poduhvata autorke koja je naklonost publike stekla romanima "Duet duša", "Jelena Anžujska" i "Moja ljubav Nikola Tesla".
"Vreme dolazi, obitava i prolazi, i ono broji nas, ne mi njega", čitamo na stranicama romana posvećenog Jeleni Gatiluzio, stvarnoj ili neostvarenoj verenici ili supruzi despota Stefana Lazarevića. Zvuči kontradiktorno i kontroverzno, ali zaista se o odnosu Jelene, kćeri gospodara ostrva Lezbosa Frančeska II Gatiluzija, i znamenitog baštinika Lazara Hrebeljanovića malo toga zna, osim da su se najverovatnije ili gotovo sigurno sreli i upoznali na Lezbosu, po Lazarevićevom povratku iz Anadolije i Konstantinopolja, gde je uz svog nominalnog gospodara Bajazita ratovao protiv nezaustavljivih Tamerlanovih hordi.

Foto promo
Postoje istorijske indicije da su se Jelena i Stefan verili, da je, štaviše, Jelena i došla s njim u Srbiju, ali joj se onda u istorijskim izvorima i zameće svaki trag, pa ostaju pretpostavke da je ili ubrzo po dolasku u Kruševac preminula ili da se, pak, zamonašila. No, tako oskudni i, realno, obeshrabrujući fakti nipošto nisu obeshrabrili maštu i stvaralački polet Ane Atanasković, koja svoj roman "Zmajeva žena" plete umešno preplićući faktografiju i fikciju, striktne uzuse istorijskih romana i lirsku prozu koja na mahove poprima poetske, sublimne tonove. Atanaskovićeva, praktično, stvara dugu ljubav i brak Jelene Gatiluzio i Stefana Lazarevića, oslikava njihov zajednički životni put kojim po svemu sudeći nisu ni kročili, gradi jedan svet u kojem žena progovara o ženi i kroz ženu, ali vodi računa o vremenskom okviru, o svim važnim zbivanjima krajem 14. i u prvoj polovini 15. veka, prikazujući i tadašnju Srbiju, zemlju čija se samostalnost dugo i mučno gasi, ali čija iskra nastavlja da tinja.
Ovo, dakle, jeste i istorijski roman, i ljubavni roman, a prevashodno čista, bistra proza protkana poezijom. Knjiga koja će vam, pre svega, prijati.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)