OTERALI SRBE, A SAD BEŽE I HRVATI: Popis pokazao da je sve manje naših sunarodnika u Hrvatskoj, ali se smanjuje i ukupan broj građana
BROJ Srba u Hrvatskoj u odnosu na ukupan broj stanovnika pao je na četiri odsto, a nastavi li se sadašnji trend, uskoro ih više neće ni biti. Pokazuju to preliminarni podaci poslednjeg popisa stanovnika u Hrvatskoj iz kojih se vidi da je Srba manje i u odnosu na pre deset godina, kada ih je bilo 4,36 odsto.
No, popis je pokazao i da nije opao broj pravoslavnih vernika u Hrvatskoj. Za razliku od Hrvata, kod kojih pada broj vernika, a raste broj ateista. U odnosu na prošle popise kada je bilo 88 odsto rimokatoličkih vernika, sada ih je 80 odsto, a pet odsto je ateista, kojih je pre dvadesetak godina bilo svega dva odsto.
Za mnoge stalni pad broja Srba u Hrvatskoj nije iznenađenje, jer odnos prema Srbima najbolje ilustruje izbor Anje Šimprage za potpredsednicu vlade i grafiti koji su osvanuli u Zagrebu na kojima piše "vrati se natrag na traktor". Koliko god se premijer Andrej Plenković trudi da stvori uslove za normalan život srpske manjine i koliko god su zabeleženi pomaci da srpska sela dobiju struju i vodu, Srbi su i dalje u nekim sredinama pod pritiskom nacionalističke desnice i teško mogu naći zaposlenje. U velikim gradovima beleži se sve češće proces asimilacije, jer Srbi kriju svoj nacionalni identitet kako bi došli do posla, posebno visoko obrazovani.
Uz probleme stambenog zbrinjavanja u velikim gradovima, od Zagreba do Splita, Rijeke i Osijeka, većina hrvatskih Srba živi u malim mestima. Mnogo je i mesta u kojima su nekad živeli Srbi, a danas su posve pusta. Primer je selo Dabar, između Vrlike i Sinja, u kojem uz porušeni pravoslavni hram živi samo baka Milica, koja je prešla devedesetu.
Nešto mlađih ljudi ima samo u Istočnoj Slavoniji i Baranji, a u Dalmaciji, na Kordunu i Baniji ostali su samo starci, dok mladi beže. No, to vredi i za mlade Hrvate, jer težak život i nedostatak dobro plaćenih poslova podjednako pogađaju i Srbe i Hrvate u Hrvatskoj. Popis je pokazao da u Hrvatskoj živi 3,88 miliona ljudi, što je značajan pad u odnosu na onaj od pre deset godina.
"PODNOŠLjIVA MERA"
DOK su početkom 20. veka Srbi činili 16 odsto stanovništva u Hrvatskoj, početkom devedesetih, pre proterivanja posle "Oluje", u Hrvatskoj je živelo 580.000 Srba koji su činili 12,2 odsto stanovnika. Na popisu od pre 20 godina bilo ih je svega 201.000, a deset godina kasnije 186.000, da bi sada drastično pao i taj broj. - Svođenje manjina na "podnošljivu meru" može da bude opasan nacionalni projekt - kaže Milorad Pupovac, lider Srba u Hrvatskoj, stalno pod udarom desnih snaga.
Preporučujemo
ZAVRŠNA FAZA "OLUJE": Hrvati na ispitivanja privode čitava srpska sela
08. 05. 2022. u 13:59
MILANOVIĆ U VUKOVARU: Nisam ultranacionalista, želim mir između Srba i Hrvata
03. 05. 2022. u 13:40
TRAMP OSVOJIO INDIJANU I KENTAKI, HARIS VERMONT: Stižu glasovi sa Floride, Tramp u prednosti
OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta... Pratite američke izbore uživo na portalu "Novosti". Kako teče izborni dan, kao i prve rezultate glasanja, naši novinari pratiće iz minuta u minut, tako da obavezno ostanite uz naš portal.
05. 11. 2024. u 08:19 >> 01:18
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
RUS KOME SE KLANjA CELA SEVERNA KOREJA: Da nije bilo njega Kim ne bi vladao - dao ruku za Velikog vođu (FOTO)
SKROMNI ruski seljak iz Sibira promenio je istoriju Severne Koreje. Dinastija Kim Jakovu Novičenku najviše duguje što je danas na vlasti.
05. 11. 2024. u 09:14
Komentari (5)