ČOVEK PRENEO KORONU SVOM PSU: Neobično otkriće naučnika u Sarajevu

03. 02. 2021. u 15:36

NAUČNICI Veterinarskog fakulteta u Sarajevu su izneli važne podatke iz istraživanja o koronavirusu. Jedan od najnovijih podataka je da je u BiH otkriven slučaj jednostranog prenosa virusa sa čoveka na kućnog ljubimca.

ЧОВЕК ПРЕНЕО КОРОНУ СВОМ ПСУ: Необично откриће научника у Сарајеву

Foto: Depositphotos

Kako su dalje naveli, reč je o psu i to je samo jedan u nizu slučajeva koji potvrđuju da se virus primarno prenosi sa čoveka na čoveka kapljično, aerosolom, bliskim kontaktom i da je očigledno moguć prenos i na životinju, a da je to retka pojava.

Teufik Goletić, šef laboratorije za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja, pojasnio je da je virus kod psa utvrđen PCR metodom.

- Reč je o nalazu koji nas svrstava uz zemlje poput Holandije, SAD, Kine, Španije, Francuske, Nemačke i Belgije, jer i kod njih postoje izveštaji o infekciji kućnih ljubimaca i uglavnom je reč o prenosu sa čoveka. Prenos na životinju je moguć posebno ako je prostor koji danas ljudi dele s kućnim ljubimcima mali, a to su stanovi. Ukoliko imamo način interakcije sa životinjom poput grljenja, ljubljenja ili korišćenja zajedničke posteljine, to može biti uzrok infekcije životinje. Ovde se radi o tzv. zooantroponozi, odnosno, prenosu sa čoveka na životinju, obrnut prenos još nije dokazan niti postoji indikacija da bi se takvo nešto moglo desiti - kazao je.

Dodao je da je veoma važno naglasiti da vlasnici kućnih ljubimaca ne treba da brinu te da nema nikakvog razloga da budu zabrinuti za zdravlje svojih najbližih ukoliko u domaćinstvu imaju psa ili mačku.

- Do sada nigde u svetu nije utvrđen nijedan slučaj da su kućni ljubimci, konkretno psi i mačke, inficirali ljude. Upravo je uvek bilo obrnuto, da su psi i mačke inficirani zbog iznimno bliskog kontakta s ljudima - dodao je Goletić.

Muhamed Smajlović, dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, osvrnuo se na dosadašnja istraživanja koja su uspešno sprovedena u ovoj obrazovnoj ustanovi, naglašavajući da njeni naučnici spadaju među prve koji su u BiH diferencirali sojeve virusa.

Amir Zahirović, šef Klinike veterinarskog fakulteta, je pojasnio na koji način su naučnici Veterinarskog fakulteta došli do ovih saznanja.

- Nakon saznanja da je pas živeo s pozitivnim osobama, stupili smo u kontakt s vlasnikom, jer smo želeli kompletan klinički pregled. Fizikalnim pregledom je utvrđeno da je pas veseo i raspoložen, ima apetit, a specijalnim pretragama nismo utvrdili bilo kakva odstupanja od normalnog stanja. Takođe, nema relevantnih naučno dokazanih prenosa sa psa na čoveka, već je samo reč o obrnutom i jednosmernom prenosu - zaključio je Zahirović.

(Kliks.ba)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NISAM BIO SPREMAN ZA OVO PITANJE! Aleksander Zverev o temi čije razrešenje i Srbija čeka