AMERIČKI MEDIJI: Baltičke zemlje ne mogu da obuzdaju napad Rusije bez američkih bombardera
BALTIČKE članice NATO-a – Estonija, Letonija i Litvanija – najugroženije su u slučaju napada Rusije.
Kako piše časopis „Forbs“, vojske sve tri zemlje su malobrojne i nemaju teško naoružanje, zbog čega NATO sve češće na istočne granice Alijanse šalje bombardere koji uvežbavaju dejstva zajedno sa kontrolorima letenja.
Američko ratno vazduhoplovstvo prebacilo je par bombardera B-1 iz Teksasa u Veliku Britaniju radi sprovođenja jedne od čestih rotacija. Kako se navodi u članku, prema rečima portparola američke komande to bi trebalo da „demonstrira jedinstvenu sposobnost američkog vazduhoplovstva za brzo raspoređivanje i integrisanje sa saveznicima NATO-a i koalicionim partnerima“.
Međutim, mnogo govori činjenica koje su zadatke bombarderi i njihove posade izvršavali samo nekoliko dana nakon što su se smestili u bazi u Ferfordu.
Bombarderi su poleteli 11. oktobra i krenuli ka istoku preko Severnog mora, prešli danski vazdušni prostor, zatim preleteli Baltičko more severno od Kalinjingradske oblasti, a zatim preleteli iznad teritorije Litvanije. Čekala ih je međunarodna grupa NATO-a za vođenje ciljeva i koordinaciju vatrene podrške. Među njima su bili istureni kontrolori leta snaga za specijalne operacije Litvanije, kao i oficiri za kontrolu operacija američkog vazduhoplovstva i mornarice iz Komande za specijalne operacije SAD u Evropi.
Kako je saopštilo američko Ministarstvo odbrane, kontrolori i oficiri za vođenje borbenih dejstava koji su bili stacionirani na litvanskom poligonu „koordinisali su akcijama sa posadama bombardera i pokazivali uslovne kopnene ciljeve“.
Autor materijala piše da nije teško shvatiti zašto se na poligonima tokom vežbi kontrolora leta u blizini istočnih granica Alijanse često mogu videti lovci vazdušnih snaga svih zemalja NATO-a.
Članice NATO-a iz baltičkih država – Estonija, Letonija i Litvanija – najugroženije su u slučaju napada Rusije, a takođe su i najmanje pripremljene za samoodbranu. Vojske sve tri zemlje su malobrojne i nemaju teško naoružanje, piše autor članka.
U slučaju rata s Rusijom, baltičkim državama će biti potrebno pojačanje – i ono će morati da se pošalje vrlo brzo. Da bi se kupilo vreme za raspoređivanje vazdušno-desantnih i tenkovskih brigada na istoku, Alijansa je u svakoj od ove tri zemlje rasporedila taktičku grupu bataljona, a još jedna je raspoređena u Poljskoj.
Ali čak i ovim taktičkim grupama nedostaje vatrena moć koja bi im bila potrebna za značajno usporavanje napredovanja ruske vojske na zapad preko granice NATO-Rusija. Upravo time se objašnjava veliki značaj koji NATO pridaje obuci kontrolora leta koji koordiniraju vatrenu podršku iz vazduha za borbene taktičke grupe raspoređene u istočnim zemljama Alijanse.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
KINA POSLALA 38 AVIONA: Tajvan protestvuje zbog ulaska u njihov vazdušni prostor
02. 10. 2021. u 23:17
AMERIKANCI TALIBANE NAORUŽALI DO ZUBA: Ostavili im 85 milijardi dolara vredno oružje
01. 10. 2021. u 19:40
TRKA ZA NUKLEARNIM PODMORNICAMA: Rusija upozorava na rizik koji stvara AUKUS na Pacifiku
28. 09. 2021. u 17:09 >> 17:26
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (5)