AMERIČKI MEDIJI: Baltičke zemlje ne mogu da obuzdaju napad Rusije bez američkih bombardera
BALTIČKE članice NATO-a – Estonija, Letonija i Litvanija – najugroženije su u slučaju napada Rusije.

Foto: Printskrin
Kako piše časopis „Forbs“, vojske sve tri zemlje su malobrojne i nemaju teško naoružanje, zbog čega NATO sve češće na istočne granice Alijanse šalje bombardere koji uvežbavaju dejstva zajedno sa kontrolorima letenja.
Američko ratno vazduhoplovstvo prebacilo je par bombardera B-1 iz Teksasa u Veliku Britaniju radi sprovođenja jedne od čestih rotacija. Kako se navodi u članku, prema rečima portparola američke komande to bi trebalo da „demonstrira jedinstvenu sposobnost američkog vazduhoplovstva za brzo raspoređivanje i integrisanje sa saveznicima NATO-a i koalicionim partnerima“.
Međutim, mnogo govori činjenica koje su zadatke bombarderi i njihove posade izvršavali samo nekoliko dana nakon što su se smestili u bazi u Ferfordu.

Foto: USAF tviter
Bombarderi su poleteli 11. oktobra i krenuli ka istoku preko Severnog mora, prešli danski vazdušni prostor, zatim preleteli Baltičko more severno od Kalinjingradske oblasti, a zatim preleteli iznad teritorije Litvanije. Čekala ih je međunarodna grupa NATO-a za vođenje ciljeva i koordinaciju vatrene podrške. Među njima su bili istureni kontrolori leta snaga za specijalne operacije Litvanije, kao i oficiri za kontrolu operacija američkog vazduhoplovstva i mornarice iz Komande za specijalne operacije SAD u Evropi.
Kako je saopštilo američko Ministarstvo odbrane, kontrolori i oficiri za vođenje borbenih dejstava koji su bili stacionirani na litvanskom poligonu „koordinisali su akcijama sa posadama bombardera i pokazivali uslovne kopnene ciljeve“.
Autor materijala piše da nije teško shvatiti zašto se na poligonima tokom vežbi kontrolora leta u blizini istočnih granica Alijanse često mogu videti lovci vazdušnih snaga svih zemalja NATO-a.
Članice NATO-a iz baltičkih država – Estonija, Letonija i Litvanija – najugroženije su u slučaju napada Rusije, a takođe su i najmanje pripremljene za samoodbranu. Vojske sve tri zemlje su malobrojne i nemaju teško naoružanje, piše autor članka.
U slučaju rata s Rusijom, baltičkim državama će biti potrebno pojačanje – i ono će morati da se pošalje vrlo brzo. Da bi se kupilo vreme za raspoređivanje vazdušno-desantnih i tenkovskih brigada na istoku, Alijansa je u svakoj od ove tri zemlje rasporedila taktičku grupu bataljona, a još jedna je raspoređena u Poljskoj.
Ali čak i ovim taktičkim grupama nedostaje vatrena moć koja bi im bila potrebna za značajno usporavanje napredovanja ruske vojske na zapad preko granice NATO-Rusija. Upravo time se objašnjava veliki značaj koji NATO pridaje obuci kontrolora leta koji koordiniraju vatrenu podršku iz vazduha za borbene taktičke grupe raspoređene u istočnim zemljama Alijanse.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo

KINA POSLALA 38 AVIONA: Tajvan protestvuje zbog ulaska u njihov vazdušni prostor
02. 10. 2021. u 23:17


AMERIKANCI TALIBANE NAORUŽALI DO ZUBA: Ostavili im 85 milijardi dolara vredno oružje
01. 10. 2021. u 19:40

TRKA ZA NUKLEARNIM PODMORNICAMA: Rusija upozorava na rizik koji stvara AUKUS na Pacifiku
28. 09. 2021. u 17:09 >> 17:26

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (5)