BORELJ „PROMENIO PLOČU“: Rusija ne planira da napadne Ukrajinu
STAV Evropske unije je da se Rusija ne sprema da zauzme Ukrajinu, već da samo vrši pritisak na nju u cilju revidiranja bezbednosne arhitekture u Evropi, izjavio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj, koji je još juče pozivao Moskvu na „deeskalaciju“ u Ukrajini.
- Ne smatramo da Rusija želi da zauzme Ukrajinu. Mislimo da ona teži da izvrši pritisak na nju da sedne za pregovarački sto zbog sistema bezbednosti u Evropi koji je sada doveden u sumnju - poručio je on na konferenciji za novinare u Vašingtonu.
On je dodao da zemlje EU, SAD i NATO-a vode „dijalog sa Moskvom na više nivoa“.
- Ne verujem da Rusija namerava da napadne sada Ukrajinu kao što je Hitler napao Sovjetski Savez 1941. Stoga je pogrešno govoriti da je sada najkritičniji trenutak od okončanja Drugog svetskog rata. Sada je najkomplikovaniji trenutak od kraja Hladnog rata - naglasio je Borelj.
Prema njegovim rečima, EU pozdravlja posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Moskvi i inicijative koje su tamo iznete.
- To je veoma važna poseta. Dobro je što je evropski lider (a Francuska trenutno predsedava Savetom EU) otputovao u Rusiju kako bi predstavio naš stav, između ostalog, o situaciji u Ukrajini - ocenio je Borelj.
Moguće da će Rusija smanjiti isporuke gasa EU
Govoreći o gasu, naveo je da scenario u kojem bi se Evropska unija suočila sa potpunim prekidom isporuka – ne deluje realistično.
- Ne mislim da će Rusija u potpunosti obustaviti isporuke gasa. Međutim, mogli bismo da se suočimo sa situacijom u kojoj će se obima isporuka smanjiti. U tom slučaju će drugi dobavljači morati da budu aktivniji - naglasio je on.
Istina je da veoma zavisimo od ruskog gasa, kaže Borelj.
- Rusija je učinila više da osigura svoj otpor sankcijama nego što je EU učinila da stvori strateške rezerve gasa. Moskva je akumulirala ogromne devizne rezerve, a mi nismo stvorili strateške rezerve gasa, stoga i dalje vrlo zavisimo od isporuka gasa iz Rusije. Zato tražimo alternativne dobavljače. To su, pre svega, Amerika, Katar, Norveška i Severna Afrika - objasnio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Takođe se požalio da se „Gasprom“ kojem, kako kaže, „pripada do 30 odsto skladišta gasa u Evropi – nije mnogo potrudio da ih popuni”.
Sa svoje strane, „Gasprom“ je više puta naglašavao da gas isporučuje prema zahtevima potrošača u skladu sa ugovornim obavezama. Rusija je već mnogo decenija pouzdan snabdevač Evrope prirodnim gasom.
EU će pokazati jedinstvo u odgovoru Lavrovu
Borelj je poručio i da će odgovor zemalja EU na pismo šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova o bezbednosti biti koordinisan i da će zemljama Unije omogućiti da „pokažu jedinstvo“.
- Moskva je uputila pismo svim zemljama EU, tražeći odgovor na iste one zabrinutosti kao i kod poruke Sjedinjenim Američkim Državama. Na taj način je Moskva pokrenula novi pravac pregovora – ovog puta sa Evropljanima. Radimo na koordinisanom zajedničkom odgovoru Lavrovu. To će biti dobra mogućnost za demonstraciju jedinstva EU, kao i činjenice da mi nismo samo 27 zemalja, već savez - napomenuo je on.
O pregovorima Putina i Sija
Šef evropske diplomatije osvrnuo se i na nedavno usvojenu zajedničku izjavu Rusije i Kine, rekavši da ona može da postane temelj za moćan savez tih dveju zemalja koje, po njegovom mišljenju, „protivreče demokratiji“.
- Zajednička izjava Moskve i Pekinga, koju je Zapad slabo primetio zbog situacije u Ukrajini, može da postane osnova za formiranje moćnog saveza dva autoritarna režima. Sada se, za razliku od Hladnog rata, konfrontacija ne odvija između demokratije i komunizma, već između demokratije i autoritarnih režima poput Rusije i Kine - smatra on.
Podsetimo, šef evropske diplomatije je juče pozivao Rusiju na „deeskalaciju“. On je u ponedeljak na ministarskom sastanku šefova energetskih institucija SAD i EU u Vašingtonu istakao da treba jasno staviti do znanja Moskvi da bi svaka „dalja agresija na Ukrajinu imala ogromne posledice i da bi zauzvrat donela Rusiji velike troškove“.
Poslednjih nekoliko nedelja EU preti novim sankcijama Rusiji u slučaju „invazije na Ukrajinu“. Međutim, Moskva odbacuje sve optužbe tim povodom.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
NAKON ZAJEDNIČKIH VEŽBI U BELORUSIJI: Ruska vojska se vraća u baze u dve etape
08. 02. 2022. u 18:28
AMERIKANCI KUJU OPASAN PLAN U SIRIJI: Ruski obaštajci otkrili kakvo zlo spremaju
08. 02. 2022. u 17:32
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (1)