NOVO ISTRAŽIVANJE: Neki mikroorganizmi sa Zemlje mogu da prežive i na Marsu
OBLICI života koji postoje na Zemlji mogli bi privremeno da prežive u atmosferi sličnoj Marsovoj, pokazala je nova studija NASA.

Foto: Depositphotos
Ovo istraživanje naučnicima daje uvid u mogućnost eksploatacije okruženja izvan naše planete.
Zajednička studija naučnika NASA i nemačkog Centra avijacije i kosmonautike (DLR) testirala je izdržljivost mikroorganizama nakon što su ih u balonima lansirali u prostor sa uslovima sličnim onima koji vladaju na Marsu.
„Uspešno smo testirali novi način izlaganja bakterija i gljivica uslovima sličnim onima na Marsu, koristeći naučni balon za prenošenje naše eksperimentalne opreme do zemljine stratosfere“, rekla je Marta Filipa Kortesao iz DLR-a, liderka studije.
Studija o mikroorganizmima poslatim u stratosferu je objavljena u časopisu Frontiers in Microbiology.
„Zbog dugotrajnih misija s posadom na Marsu moramo da znamo kako bi mikroorganizmi preživeli na Crvenoj planeti, jer neki od njih mogu predstavljati zdravstveni rizik za astronaute“, kaže autorka studije Katarina Siems iz nemačkog Centra avijacije i kosmonautike.
„Pored toga, neki mikrobi mogu biti od neprocenjivog značaja za istraživanje svemira. Oni bi nam mogli pomoći da proizvodimo hranu nezavisno od Zemlje, što je presudno kada smo daleko od naše planete“, dodaje ona.
Mikrobi su lansirani u „Marsboksu“ koji je održavan pod pritiskom ekvivalentnim atmosferi Marsa i koji je bio pun veštačke atmosfere tokom čitave misije.
„Poslata su dva sloja uzoraka, a donji sloj je bio zaštićen od zračenja. To nam je omogućilo da razdvojimo efekte zračenja od ostalih testiranih uslova: isušivanja, atmosfere i fluktuacije temperature tokom leta“, onjašnjava Kortesao.
„Uzorci gornjeg sloja bili su izloženi više od hiljadu puta višem UV zračenju od nivoa koji mogu izazvati opekotine na našoj koži“, dodaje.
Studija je otkrila da, iako nisu svi mikrobi preživeli putovanje, crna plesan Aspergillus niger može da nastavi život nakon povratka. Ista plesan je ranije otkrivena na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Istraživanje naglašava važnost mikroba u istraživanju mogućnosti za život i opstanak ljudi van naše planete, prenosi Independent.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo

SPEKTAKULARNA FOTOGRAFIJA: Nasa objavila slike sletanja rovera na Mars (FOTO)
20. 02. 2021. u 10:50

NASA ROVER SLETEO NA MARS: Školarci u Jezeru isprataili spuštanje (VIDEO)
18. 02. 2021. u 23:15


ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)