NA Sretenje, pre tačno 190 godina, Srbija je dobila svoj prvi ustav. Sretenjski ustav iz 1835. bio je pionirski pokušaj modernizacije tadašnje kneževine Srbije i uspostavljanja jasne podele vlasti. Ovaj dokument garantovao je građanske slobode i ukidanje feudalizma. Ali, velike sile nisu bile spremne za to. Ustav je de fakto trajao 14 dana, a de jure ukupno 55 dana, jer je pod pritiskom Osmanske, Habzburške i Ruske imperije ukinut.
PRELEPA, ali često surova priroda na obroncima Šar-planine zna mnogo puta da iznenadi svojom ćudljivošću. Pogotovu snežne mećave i sneg koji traju više meseci, a ponekad gotovo i tokom cele godine. Zato su ovdašnje šume pogodne za život raznih zveri koje baš takva priroda oblikuje. Ali svako pravilo ima izuzetak pa tako i vuk može da promeni ćud. Upravo o tome najbolje svedoči Aleksandar Paljić iz šarplaninskog sela Sevce kod Štrpca koji ima nesvakidašnjeg ljubimca - vučicu Miu.
TEŠKA saobraćajna nesreća u selu Velika Obarska, kod Bijeljine, koja se dogodila u subotu, pola sata pre ponoći, odnela je dva mlada života, troje mladih je povređeno, a jedna devojka, Ana Gole (19) je posle zbrinjavanja u Opštoj bolnici "Sveti vračevi" u Bijeljini, upućena u Klinički centar u Beograd, jer ima povrede opasne po život.
USTANAK na Sretenje 1804. je potvrdio da su Srbi istinski istorijski narod koji posle vekova ropstva i seoba krenuo u obnovu države crpeći snagu za veliki poduhvat iz kolektivnog sećanja i vere u svoju "obećanu zemlju", Srbiju. Ustav donet na Sretenje 1835. u kome piše "Svaki Srbin ima pravo birati način življenja svog po svojoj volji, samo koji nije na obštenarodnu štetu" je ista ona ideja o "slobodi zlatnoj" iz epske poezije i predanja koja su vekovima u narodu razumevana kao "duhovni ustav", skup nepisanih zakona i istorije, srpski Stari zavet.
KAD je ova crkva početa, već onda se Sivcu brojalo više od osam stotina godina i Srblji su ovde prvi naseljenici bili. To je u zapisima, koji su pohranjeni u temelje i "jabuku" pravoslavnog hrama u Sivcu, selu u Bačkoj, jednom od najvećih u Srbiji, 1868. godine, za spomen pokolenjima, ostavio Miloš Bikicki, "selski kasir", kako je sebe predstavljao.
DOK je za nekog sat samo merilo vremena, za nekog draga uspomena ili vredno porodično nasleđe, za Jasminu Panić iz Svilajnca je ne samo posao, već je njihovo kuckanje i zvonjenje najlepša melodija za njene uši.
Komentari (0)