PROFESOR DARKO TANASKOVIĆ UPOZORAVA: Lažna država Kosovo ima novu taktiku
TZV. Kosovo je daleko od članstva u Unesku, uveren je bivši ambasador Srbije pri toj organizaciji Darko Tanasković, koji navodi i da je jednoglasna odluka da četiri srpske svetinje na Kosovu i Metohiji ostanu na Unesko listi svetske kulturne baštine u opasnosti veoma značajna.

Foto: D. Dozet
Tanasković kazuje da su čak i države, koje su priznale samoproglašenu kosovsku nezavisnost, čvrste u stavu da su srpski manastiri na Kosovu i Metohiji ugroženi.
- Zna se od koga su ugroženi i zašto, što je samim tim i poruka tzv. vlastima u Prištini - kaže Tanasković.
Ističe da je iz izveštaja Komiteta za kulturnu baštinu Uneska jasno da je reč o "pozitivnom kontinuitetu" u stavu da situacija, kada je reč o manastirima Visoki Dečani, Gračanica i Pećka patrijaršija i crkvi Bogorodice Ljeviške, nije promenjena i da zahtevi Prištine, koji se, kaže, ispostavljaju na razne načine, za sada ne mogu da promene situaciju.
- Ako se uzme u obzir da je među 21 članicom Komiteta za svetsku baštinu, bar desetak država koje su priznale (tzv.) Kosovo, to je još jača poruka i znači da čak i te države smatraju da to nije dovoljno i da (tzv.) Kosovo, za njih država, mora da ispuni standarde koje, inače, ne ispunjava - kaže Tanasković.
Primećuje da su vlasti u Prištini krenule "novim putem", poučene od svojih mentora iz inostranstva, i da više ne insistiraju na brzini ulaska u Unesko, nego pripremaju teren da bi se prikazali kao država koja vodi računa o celokupnom kulturnom nasleđu na Kosovu i Metohiji, uključujući i srpsko, pokušavajući da ga "etatizuju" kao zajedničko kulturno nasleđe tzv. Kosova.
Ukazuje da u određenim okolnostima to može naići na više simpatije i sluha u međunarodnoj zajednici, pa i u Unesku, jer se Priština, kako kaže, oslanja na stav o univerzalnoj, izuzetnoj kulturnoj vrednosti na osnovu kojeg kulturna dobra dolaze na listu Uneska.
Tanasković kaže da se kulturna dobra teško skidaju sa liste kulturne baštine u opasnosti i da su za to potrebni vrlo ozbiljni, stručni i realni argumenti.
- Kao što se vidi, sada od toga nema ništa, ali njihova kampanja će se nastaviti i mi moramo ulagati dalje napore da objašnjavamo kakvo je stanje našeg kulturno nasleđa na KiM za šta imamo dovoljno argumenata. To za sada obavljamo uspešno, ali se uvek može raditi bolje i više - smatra Tanasković.
Ukazuje da je, sa stanovišta misije i mandata Uneska, tzv. Kosovo irelevantan entitet i da praktično ne postoji,ali da Priština ima svoje lobiste u toj organizaciji i da posredno nastoji da prodre i do drugih država članica.
Da su četiri spomenika na Kosovu i Metohiji skinuta sa liste, za šta, ističe Tanasković, ne postoje nikakvi uslovi, to bi značilo da je takozvano Kosovo dobilo kredibilitet kao država, što bi Priština iskoristila u političkom smislu da obnovi zahtev za članstvo u Unesku i pokuša da to predstavi kao afirmisanje sopstvene državnosti, međunarodnog subjektiviteta i kulturnog, civilizacijskog nivoa koji uopšte ne postoji.
Preporučujemo

NASTAVLjA SE SUKOB ALBANACA - Haradinaj: Imao sam oštar razgovor sa Ramom
11. 08. 2021. u 22:20

KFOR POVEĆAVA BROJ TRUPA: Otkriveno šta planiraju početkom septembra
10. 08. 2021. u 21:46

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)