BMI JE PREVAZIĐEN? Gojaznost se bolje određuje uz BRI indeks - Evo šta to znači
POSLEDNjIH decenija, korišćenje BMI (indeks telesne mase) bilo je predmet kritike zbog pogrešne klasifikacije ljudi kao osoba sa visokim rizikom od bolesti povezanih sa gojaznošću bez uzimanja u obzir drugih ključnih faktora, poput toga koliki deo njihove težine potiče od mišića i gde se nalazi njihova masnoća.
Foto Shutterstock
Novi indeks pod nazivom Indeks zaokruženosti tela (BRI) dobija sve veću pažnju kao jednostavan i možda precizniji način za određivanje gojaznosti i povezanih zdravstvenih rizika.
BRI uključuje mere struka i kukova kako bi izračunao koliko je srednji deo osobe zaobljen u odnosu na njenu visinu. Studije pokazuju da je telesni sastav osobe - to jest, raspodela masti, mišića, kostiju i drugih tkiva - važniji za zdravlje nego njihova ukupna telesna težina.
Nošenje masti oko srednjeg dela posebno je povezano sa većim rizikom od zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca, dijabetes tipa 2 i rak.
Nedavne studije ukazuju na to da je BRI bolji prediktor rizika od bolesti i smrti od BMI. Zamena BMI, međutim, može predstavljati izazov.
Preporučujemo
ZABORAVITE NA VIŠAK KILOGRAMA: Dodajte u jelovnik ovih 11 namirnica i - smršajte
04. 01. 2025. u 07:00
STALNO VAM JE HLADNO? Proverite vrednosti vitamina i minerala u organizmu
05. 01. 2025. u 06:45
EKSKLUZIVNO - URANIJUM I TEŠKI METALI OTKRIVENI U TKIVU GENERALA PAVKOVIĆA: Iz italijanske laboratorije stigli rezultati analiza (FOTO)
U TUMORSKOM tkivu generala Nebojše Pavkovića, koje je 15. septembra poslato na analize u specijalizovanu laboratoriju u Italiji, pronađeni su uranijum i teški metali u ekstremno visokim koncentracijama!
29. 11. 2025. u 08:00
OTAC PADAO U NESVEST, HITNA INTERVENISALA NEKOLIKO PUTA Mučne scene na sahrani Ane Radović - Iz porodične kuće je ispratili na večni počinak
DANAS je na Zlatiborskom groblju sahranjena Ana Radović iz Čajetine, koja je poginula u teškoj sabraćajnoj nesreći na magistralnom putu kod Čačka.
28. 11. 2025. u 14:45
JOVANIN NOVI DEČKO: Sportista, biznismen, sin jugoslovenskog rekordera (FOTO)
VODITELjKA Jovana Jeremić već neko vreme uživa u ljubavi sa bokserom Milošem Stojanovićem Tigrom, sinom jugoslovenskog kikboksera Gidre koji je postavio svetski rekorder.
04. 12. 2025. u 12:31
Komentari (0)