DOVODI ČAK I DO SLEPILA, OTKAZIVANJA BUBREGA, PA I AMPUATACIJE: Prepoznajte šećernu bolest na vreme, evo koji su znaci

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

25. 05. 2025. u 06:45

KADA se šećerna bolest, odnosno dijabetes melitus tip 2 ispolji, moguće je da već u tom trenutku patite od nekih posledica koje uzrokuju povišene vrednosti šećera u krvi.

ДОВОДИ ЧАК И ДО СЛЕПИЛА, ОТКАЗИВАЊА БУБРЕГА, ПА И АМПУАТАЦИЈЕ: Препознајте шећерну болест на време, ево који су знаци

Foto Shutterstock

Podaci pokazuju da su degenerativne promene na malim krvnim sudovima oka, nerava i bubrega tri najčešće komplikacije koje već u trenutku kada se dobije dijagnoza dijabetesa ima svaki treći oboleli u Srbiji.

Zato se često ukazuje na činjenicu da je šećerna bolest, kada se ustanovi, najmasovniji uzročnik slepila, otkazivanja funkcije bubrega, amputacije stopala ili potkolenice. Zasad nije poznato zašto se kod nekih osoba sa dijebetesom razviju ove promene na malim krvnim sudovima, a kod nekih ne. Ipak, činjenica je da ih dobra glikoregulacija, u velikoj meri sprečava ili bar za neko vreme odlaže, pogotovo uz primenu savremenih lekova koji deluju zaštitno na kardiovaskularni sistem i bubrežnu funkciju.

Znakovi

Iako ne može precizno da se kaže, ali je sigurno da je dijabetes već dugo prisutan pre nego što se pojave prvi simptomi. Tipični znaci ovog oboljenja su pojačan osećaj žeđi i povećan unos tečnosti, umor i malaksalost, gubitak u telesnoj masi. U tom smislu je važno redovno obavljati preventivne preglede, naročito osoba koje su u većem riziku za nastanak dijabetesa, kao što su gojazni, fizički neaktivne osobe i oni sa povišenim krvnim pritiskom.

Predispozicija

Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u Srbiji od dijabetesa boluje približno 770.000 ljudi, što je 12 odsto odraslog stanovništva. Dodatno je uznemirujuća činjenica da, prema procenama, na jednog obolelog koji zna da ima tip 2 dijabetesa, dolazi jedan koji ne zna da je bolestan. Zato, pogotovo ako ste u porodici imali ili imate dijabetičara, trebalo bi jednom u tri meseca da proveravate nivo šećera u krvi, a po potrebi i druge analize na koje uputi lekar.

Aktivnost

Fizička aktivnost može da utiče na poboljšanje osetljivosti na insulin i na taj način doprinese regulaciji šećera u krvi. Zbog toga je važno da se redovno rekreirate, jer to može da spreči ili bar odloži da razvijete šećernu bolest.

Lečenje

Nije tajna da oboleli od dijabetesa imaju kraći životni vek u poređenju sa svojim vršnjacima i uglavnom umiru od kardiovaskularnih bolesti. Ipak, ono što je značajno naglasiti jeste da dobrom kontrolom dijabetesa može da se spreči ili odloži pojava komplikacija i na taj način produži životni vek obolelog. Ipak, neretko se u svakodnevnoj kliničkoj praksi kasni sa promenom terapijskih režima pa i uvođenjem insulina zbog otpora samih pacijenata.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAPETOST NA VRHUNCU: Evropa gura Ukrajinu u rat sa Rusijom