PODNETA PRVA PRIJAVA PROTIV PORESKOG OBVEZNIKA KOJI NIJE USPEO DA DOKAŽE POREKLO IMOVINE: "Zaborav" mu pojeo bogatstvo
U POSLEDNjE četiri godine, od kada je usvojen Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, Poreska uprava Srbije obradila je podatke o imetku i prihodima za 1.184.503 građana. Protiv njih 150 sproveden je prethodni postupak, a doneto je i prvo rešenje za plaćanje posebnog poreza od 75 odsto. Tako će građanin, koji je stekao imetak vredniji od 170 miliona dinara, morati u državnu kasu da vrati oko 127,5 miliona dinara.
Čak 13.522 ljudi, našlo se na posebnoj lupi poreznika, jer su u godini, a najviše tri godine uzastupno, uvećali svoju imovinu za nešto više od 150.000 evra. Dodatnom kontrolom utvrdiće se da li su to stekli po zakonu ili ne. Za 150 građana kod kojih je pokrenut prethodni postupak, napravljeni su izveštaji o utvrđenom uvećanju vrednosti imovine i prijavljenim prihodima, koje će se koristiti u budućim poreskim kontrolama.
- U skladu sa primenom odredaba Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnog poreza, Poreska uprava Srbije donela je prvo rešenje o utvrđenim obavezama poreskog obveznika - rekli su nam u ovoj instituciji. - U kontroli, poreski obveznik nije uspeo da dokaže poreklo imovine kojom je raspolagao i utvrđena je obaveza posebnog poreza u skladu sa odredbama zakona.
Elektronska prijava
GODIŠNjI porez na dohodak građana na prihode ostvarene u 2023. godini, obračunava se i plaća po sistemu samooporezivanja. Prijava se podnosi isključivo elektronskim putem preko portala Poreske uprave (ePorezi). Rok za podnošenje poreske prijave i za uplatu poreza je 15. maj 2024. godine. Podatak o neoporezivom iznosu dohotka za 2023. godinu objaviće Ministarstvo finansija u narednom periodu.
Posao utvrđivanja imovine i posebnog poreza složen je postupak koji se sastoji iz tri faze, objašnjavaju nam nadležni. Reč je o analizi rizika, prethodnom i postupku poreske kontrole i utvrđivanja posebnog poreza. Na osnovu ustanovljenog registra rizika, fizičkim licima dodeljuje se status sa definisanim niskim, srednjim ili visokim rizikom po poštovanje propisa. U prethodnom postupku Poreska uprava pribavlja raspoložive podatke iz internih i eksternih baza podataka o oblicima imovine kojim građani raspolažu, u cilju utvrđivanja vrednosti uvećanja njihove imovine u određenom periodu.
- Postupak poreske kontrole sprovodi se uz učešće osobe čija su imovina i prijavljeni prihodi predmet kontrole. To obuhvata složene poreske postupke praćenja tragova novca obveznika u kontroli, koji zahtevaju dug i kompleksan rad inspektora koji vode postupak. Cilj je da se potpuno i tačno utvrde sve potrebne činjenice i okolnosti, kao i da se razmotre svi dokazi koji su od značaja za utvrđivanje imovine na koju se utvrđuje poseban porez - objašnjavaju u Poreskoj upravi.
Ako činjenice ukazuju na postojanje osnovne sumnje da je izvršeno krivično delo, Poreska uprava će postupiti u skladu sa odredbama člana 9. Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu i o tome obavestiti policiju, Sektor poreske policije, Javno tužilaštvo i druge nadležne organe.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)