POGLED ISKOSA: U neizmernom carstvu stripa

Дејан Ђорић

18. 02. 2025. u 11:59

BEOGEADSKA "Informatika" izrasla je u jednog od najzanimljivijih izdavača po raznovrsnosti naslova.

ПОГЛЕД ИСКОСА: У неизмерном царству стрипа

Foto privatna arhiva

Prošle godine objavila je knjigu Aleksandra Manića (1958) čiji naslov već promišljeno sažima suštinu teme - "Strip, pisanje slike i crtanje reči". To je druga knjiga ovog teoretičara za "Informatiku", 2021. godine izašla je knjiga "Značenje ikona - slika duhovne stvarnosti".

Kako je utvrđeno u teoriji stripa, njegovi začeci su još u srednjem veku i renesansi, kada se pojavljuju slike propraćene tekstom, mada bi se isto moglo reći i za egipatsku umetnost. Strip se tokom vremena naslućeno razvio, od početne pozicije između likovne i primenjene umetnosti, crteža, slike i ilustracije. Njegov domen je širi od likovnog, ide ka književnosti (svaki strip je i priča ili, kako ga još definišu "roman u slikama") i filmu (podrazumeva filmski kadar i kontinuirano vreme percepcije koje nije toliko određujuće za slikarstvo i skulpturu). Od početne slikovnosti prezrene kao popularna kultura, novinska razbibriga i zabava tinejdžera rok generacije, strip se već od Hala Fostera do Ričarda Korbena uzneo u visoke umetničke sfere, doživevši možda kao nijedna druga umetnost osim filma toliki razvoj. Uticao je na slikarstvo (Roj Liktenstajn i pop art) i postao osnov za mnogobrojne filmove. U Srbiji strip ima u odnosu na druge umetnosti malu ali vernu publiku, povezanu sa zainteresovanima u regionu. Kod nas postoji više izdavača specijalizovanih i knjižare samo za strip, raširena knjižarska mreža, javne biblioteke u kojima se mogu pozajmiti stripovi, kolumne kritičara kao u "Večernjim novostima" za nova izdanja, često veoma luksuzna i na nivou monografija, specijalizovi časopisi i povremena tematska izdanja ("Pegaz", "Kultura" i "Gradac"), ustanove kao Srećna galerija SKC-a posvećena ponajviše stripu i, nadasve, eksperti i umetnici, neki i na svetskom nivou.

U plodnoj klimi, bogatom miljeu, gde i Ministarstvo kulture na konkursima učestvuje, Aleksandar Manić jedna je od velikih zvezda teorije, istorije i organizacije izložbi stripa (na dve smotre u Francuskoj i jednoj u Sarajevu predstavio je autore iz bivše Jugoslavije). Knjiga iz "Informatike" nastala je na celoživotnom iskustvu, od čitanja stripova u detinjstvu do objavljivanja oko 400 eseja, kritika i prikaza vezanih za tu umetnost. Premda sažeta, na 200 strana, u njoj je precizno izložena suštastvenost i mudrost stripa. Začuđujuće je u kom su obimu obuhvaćeni svi fenomeni ove umetnosti, pa čak i odnos stripa i džeza. Ovakvu sveobuhvatnu knjigu sa stotinama kraćih poglavlja posvećenih pitanjima ove stvaralačke delatnosti sagledane iz bezbroj uglova, nema kod nas ni likovna ni vizuelna umetnost. Reč je o najboljoj domaćoj sintezi ili uvodu u ovu problematiku, u neizmerno carstvo stripa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SEZONA SAJMA: Zaslužili ste povoljan odmor!