POGLED ISKOSA: U neizmernom carstvu stripa
BEOGEADSKA "Informatika" izrasla je u jednog od najzanimljivijih izdavača po raznovrsnosti naslova.

Foto privatna arhiva
Prošle godine objavila je knjigu Aleksandra Manića (1958) čiji naslov već promišljeno sažima suštinu teme - "Strip, pisanje slike i crtanje reči". To je druga knjiga ovog teoretičara za "Informatiku", 2021. godine izašla je knjiga "Značenje ikona - slika duhovne stvarnosti".
Kako je utvrđeno u teoriji stripa, njegovi začeci su još u srednjem veku i renesansi, kada se pojavljuju slike propraćene tekstom, mada bi se isto moglo reći i za egipatsku umetnost. Strip se tokom vremena naslućeno razvio, od početne pozicije između likovne i primenjene umetnosti, crteža, slike i ilustracije. Njegov domen je širi od likovnog, ide ka književnosti (svaki strip je i priča ili, kako ga još definišu "roman u slikama") i filmu (podrazumeva filmski kadar i kontinuirano vreme percepcije koje nije toliko određujuće za slikarstvo i skulpturu). Od početne slikovnosti prezrene kao popularna kultura, novinska razbibriga i zabava tinejdžera rok generacije, strip se već od Hala Fostera do Ričarda Korbena uzneo u visoke umetničke sfere, doživevši možda kao nijedna druga umetnost osim filma toliki razvoj. Uticao je na slikarstvo (Roj Liktenstajn i pop art) i postao osnov za mnogobrojne filmove. U Srbiji strip ima u odnosu na druge umetnosti malu ali vernu publiku, povezanu sa zainteresovanima u regionu. Kod nas postoji više izdavača specijalizovanih i knjižare samo za strip, raširena knjižarska mreža, javne biblioteke u kojima se mogu pozajmiti stripovi, kolumne kritičara kao u "Večernjim novostima" za nova izdanja, često veoma luksuzna i na nivou monografija, specijalizovi časopisi i povremena tematska izdanja ("Pegaz", "Kultura" i "Gradac"), ustanove kao Srećna galerija SKC-a posvećena ponajviše stripu i, nadasve, eksperti i umetnici, neki i na svetskom nivou.
U plodnoj klimi, bogatom miljeu, gde i Ministarstvo kulture na konkursima učestvuje, Aleksandar Manić jedna je od velikih zvezda teorije, istorije i organizacije izložbi stripa (na dve smotre u Francuskoj i jednoj u Sarajevu predstavio je autore iz bivše Jugoslavije). Knjiga iz "Informatike" nastala je na celoživotnom iskustvu, od čitanja stripova u detinjstvu do objavljivanja oko 400 eseja, kritika i prikaza vezanih za tu umetnost. Premda sažeta, na 200 strana, u njoj je precizno izložena suštastvenost i mudrost stripa. Začuđujuće je u kom su obimu obuhvaćeni svi fenomeni ove umetnosti, pa čak i odnos stripa i džeza. Ovakvu sveobuhvatnu knjigu sa stotinama kraćih poglavlja posvećenih pitanjima ove stvaralačke delatnosti sagledane iz bezbroj uglova, nema kod nas ni likovna ni vizuelna umetnost. Reč je o najboljoj domaćoj sintezi ili uvodu u ovu problematiku, u neizmerno carstvo stripa.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)