"SKALPOVI" LETE ZA "SENKOM"? Hoće li i Pariz odobriti korišćenje svojih raketa za napad na Rusiju

PRAVO u susret Trećem svetskom ratu poletele su američke rakete ATACMS i britanski misili "storm šedou", a sada ostaje da se vidi kada će iz pravca Ukrajine ka Rusiji krenuti i francuski "skalpovi", da bi scenario moguće kataklizme bio kompletan.

СКАЛПОВИ ЛЕТЕ ЗА СЕНКОМ? Хоће ли и Париз одобрити коришћење својих ракета за напад на Русију

Foto: Shutterstock

U Parizu, za sada, ističu da je to "opcija". Ali, i podsećaju na reči francuskog šefa države Makrona koji je još pre pola godine izjavio da bi zabrana značila da Ukrajinci ne bi smeli da koriste oružje koje su dobili.

- Čuli ste predsednika Makrona 25. maja, kada je otvoreno rečeno da je to opcija koju uzimamo u obzir, ukoliko treba odobriti udare na ciljeve sa kojih Rusija napada ukrajinsku teritoriju. Ništa novo se ne događa po tom pitanju – izjavio je franuski šef diplomatije Žan Noel Baro.

Makron je svoj stav precizirao u maju tokom državničke posete Nemačkoj u dvorcu Mezenberg i čini se da se od tada nije mnogo toga promenilo.

- Ako bismo im rekli da nemaju pravo da gađaju lansirne rampe odakle su ispaljeni misili, zapravo bismo im rekli: dali smo vam oružje, ali ne možete da se branite – istakao je tada Makron.

Stanar Jeliseja je, ipak, dodao da, ako Kijevu treba omogućiti da neutrališe vojna postrojenja iz kojih je napadnut, ne sme da se dozvoli gađanje ostalih meta u Rusiji ovim raketama, kao ni, "naravno, civilnih kapaciteta".

U to vreme, kada se Makron kao zapadni državnik najviše zalagao za zaoštravanje vojnog odgovora Moskvi, Ukrajinci su pokušavali da se odupru ruskoj ofanzivi na Harkov.

Pariz je Kijevu dostavio rakete zemlja-vazduh srednjeg dometa tipa "skalp" još u januaru. Pretpostavlja se da je u paketu bilo četrdesetak misila, ali se tačan broj nikada nije saznao. Ministar odbrane Sebastijan Lekorni nije hteo da otkrije koliko je "skalpova" završilo u ukrajinskim skladištima, ali je nedavno stavio do znanja da će ih – biti još.

- Isporučićemo nove misile "mistral". A da bismo omogućili Ukrajini da gađa ciljeve iza linije fronta, potpisao sam isporučivanje i još desetak raketa "skalp" – kazao je pre nekoliko dana Lekorni.

Istovremeno, Pariz će Kijevu dostaviti i borbene avione "miraž 2000-5" u prvom tromesečju sledeće godine. U međuvremenu, obuka pilota i mehaničara, modifikovanje i farbanje letilica u ukrajinske boje, u punom su jeku. Francuski ministar je istakao da će ovi avioni imati "dodatnu opremu".   

To bi moglo da doda novu dimenziju u ovom ionako već opasnom sukobu na ivici Trećeg svetskog rata. Do tada, američke, britanske i francuske rakete, kojima može da se gađa, ili se već cilja rusko tlo, odavno su u Ukrajini.

Dobro obavešteni izvori ističu da Vašington, London i Pariz zapravo usaglašavaju svoje poteze oko ovih misila, i da će američka dozvola, a zatim i lansiranje britanskih "storm šedoua", biti iminentno zaokruženi i francuskom saglasnošću, u okviru takozvane zajedničke strategije "P3" u kojoj deluju ove tri zapadne nuklearne sile.

Britanski "storm šedou" je, u stvari, samo drugo ime za francuski "skalp". U javnosti se sada vodi filozofska polemika da li je ranijim izjavama predsednika Makrona Francuska već na neki način dala "zeleno svetlo" za njihovu upotrebu.     

Ove rakete su osmišljene za uništavanje velikih i fiksnih ciljeva, uključujući i bunkere i druge zaštićene mete. Dugačke su 5,1 metar, teške 1,3 tone, s bojevom glavom od 450 kilograma. Kreću se brzinom od 1.163 kilometara na sat i mogu da pogode metu udaljenu 560 kilometara.

Ruski predsednik Vladimir Putin već je poručio da slanje Ukrajini ovakvih zapadnih raketa kojima se napada ruska teritorija, smatra objavom rata. Spisak zemalja s kojima je Moskva, po ovoj definiciji, defakto zaratila, tako bi mogao uskoro da se proširi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NIKOLA JOKIĆ IGRA NAJBOLJU SEZONU U NBA: Ove brojke dokazuju da je bolji čak i od Majkla DŽordana (FOTO)