U DNEVNI BORAVAK SAMO ONAJ KO MORA: Ometena deca uglavnom ostaju kod kuće
OD 642 korisnika beogradskih dnevnih boravaka za decu, manje od 100 njih se posle ukidanja vanrednog stanja vratilo u ustanove, od čega je 39 korisnika sa autizmom i višestrukim smetnjama.
Iako su za njihove roditelje ove ustanove preka potreba, veliki broj dece i dalje je uskraćen za druženje, a samohrane, starije i nezaposlene mame i tate nema ko da odmeni i priskoči im u pomoć. Nakon ukidanja vanrednog stanja, Zavod za javno zdravlje je napravio uputstvo za primenu mera u ovim ustanovama, a koji sadrži sve stručno metodološke i epidemiološke mere, na osnovu kojih je moguće ponovo uspostaviti uslugu dnevnog boravka.
- Centar je u obavezi da u potpunosti postupa u skladu sa svim merama navedenog uputstva - objašnjavaju u Centru za socijalni rad. - U njemu je propisano da se usluga dnevnog boravka za decu i odrasle sa smetnjama u razvoju omogući po faznom režimu, i to tako da se prva faza početka rada boravaka omogući deci i odraslima čiji su roditelji zaposleni, a što se dokazuje potvrdom poslodavca.
Nadležni navode da je u ovom trenutku u toku anketiranje porodica preostalih korisnika, kako bi se utvrdilo koliko je zainteresovanih, a u skladu sa tim će biti planirana druga faza. Druga faze počeće u skladu sa prioritetima koje odredi ustanova, kako bi korisnicima kojima je usluga najpotrebnija ona bila i omogućena. Dodatni problem javio se kod roditelja koje poslodavci nisu prijavili, a na posao moraju da idu. Mnogi su nezaposleni, ali i stari i boravak bi im, kako kažu, mnogo značio.
MINISTARSTVO NIJE NADLEŽNO
DNEVNI centri za osobe sa autizmom, ali i svi ostali dnevni centri, u nadležnosti su jedinica lokalne samouprave. Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja vrši samo licenciranje takvih centara, dok su organizacija rada i upravljanje u nadležnosti jedinica lokalne samouprave.
- Deca se tamo druže, usvajaju određene veštine, koje su možda i zaboravili tokom dva meseca koliko nisu dolazili, a i roditelji su umorni i neophodno im je da se odmore da bi što duže mogli da budu na usluzi svojoj deci - kaže V. P. jedna od majki.
Beogradska udruženja su se već obraćala nadležnom sekretarijatu kako bi korigovali ovu odluku i pozivali se na činjenicu da ostala deca mogu da idu u vrtić, pa što ne bi mogla i ona sa smetnjama. Neki roditelji korisnika koji ispunjavaju kriterijum su odbili uključivanje dece zbog rizika od zaražavanja.
Preporučujemo
HANDKE SE ČEKA ŠEST MESECI: Biblioteka grada ima manje čitalaca nego inače
12. 07. 2020. u 00:38
SPOMENIK STEFANU NEMANjI KOČI BRŽI ZAVRŠETAK RADOVA ISPRED STARE ŽELEZNIČKE STANICE: Novi rok za Savski trg 15. novembar
11. 07. 2020. u 21:00 >> 23:16
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)